• 2011-05-21

Miljenko Jergović “Srda śpiewa o zmierzchu w Zielone Świątki”

Nakładem Wydawnictwa Czarne ukazała się nowa książka Miljenko Jergović pt.: Srda śpiewa o zmierzchu w Zielone Świątki.

Miljenko Jergović "Srda śpiewa o zmierzchu w Zielone Świątki", okładka

Miljenko Jergović "Srda śpiewa o zmierzchu w Zielone Świątki", okładka

Najnowsza powieść Miljenka Jergovicia to historia pięciu osób, które połączyła tajemnicza śmierć Srdy Kapurovej, małej żebraczki z Zagrzebia. Opowieści śledczego, nocnego stróża z kostnicy, przypadkowego przechodnia tworzą swoistą kronikę miasta i jego mieszkańców. Burzliwa historia ostatniej dekady XX wieku to czas, kiedy fermentują najprzedziwniejsze poglądy, dochodzą do głosu skrywane namiętności, a codzienność staje się wyrazista aż do bólu. Śmierć Srdy niczym zerwana tama uruchamia lawinową opowieść o meandrach życia w chorwackiej stolicy, która przyciąga jak magnes i wykrzywia oblicza jej mieszkańców jak soczewka.

Miljenko Jergović (ur. 1966 w Sarajewie) – jeden z najwybitniejszych pisarzy chorwackich. Jego proza i poezja są tłumaczone na wiele języków, w tym polski. Laureat kilkunastu nagród bośniackich i chorwackich, Nagrody im. E.M. Remarque’a i Premio Napoli. Za powieść Ruta Tannenbaum został w roku 2007 uhonorowany Nagrodą im. Mešy Selimovicia za najlepszą powieść z obszaru Bośni i Hercegowiny, Serbii, Chorwacji i Czarnogóry.

Miljenko Jergović wie, jak opowiadać o strachu żydowskim (w Rucie Tannenbaum), o strachu chorwackim, serbskim czy bośniackim. O lęku, że akcent brzmi zbyt twardo, że język zdradza, skąd pochodzisz. O lęku przed sąsiadami, którzy nagle mogą zwrócić się przeciwko tobie. O mieście, w którym w każdej chwili możesz przestać być u siebie. Kulisy wojny na Bałkanach znamy głównie z relacji reporterskich, Jergoviciowi udało się zaś stworzyć imponującą powieść – fresk o bałkańskim piekle. W tej powieści znajdziemy to, co najlepsze w jego książkach: wyczulenie na absurdy rzeczywistości, ironię i przede wszystkim przejmujące portrety bohaterów. Nie wierzyłam, że taka powieść o Bałkanach może powstać.

Justyna Sobolewska

Srda śpiewa o zmierzchu w Zielone Świątki
Seria: Inna Europa, Inna Literatura
Wydanie I, rok 2011
Format: 125×195 mm, oprawa miękka, foliowana i lakierowana
Liczba stron: 552
Projekt okładki: Kamil Targosz
Projekt typograficzny: Robert Oleś/d2d.pl
ISBN: 978-83-7536-245-9
Przzekład: Magdalena Petryńska

Dodaj komentarz