• 2011-05-21

Dźwięk+Obraz, Spotkania z wideoklipem

W dniach od 25 maja do 15 czerwca 2011 r. w Klubokawiarni Owoce i Warzywa w Łodzi, w ciągu czterech środowych wieczorów odbędzie się cykl poświęcony sztuce teledysku.

Spotkanie z Marcinem Adamczakiem w OiW. Materiały udostępnione przez organizatora

Spotkanie z Marcinem Adamczakiem w OiW. Materiały udostępnione przez organizatora

Cztery panele tematyczne to cztery różne spojrzenia na zagadnienie muzycznych obrazków. Będzie można obejrzeć 40 teledysków i wysłuchać rozmów z 8 ekspertami o kontekście socjologiczno-kulturowym teledysków, a także tajnikach ich tworzenia.

Przeszłość oraz przyszłość. Od obrazów, które przyczyniły się do gigantycznego sukcesu MTV w pierwszych latach dekady 1980s, po rzeczy kompatybilne z bytem wideoklipów w świecie Internetu i młodsze o dwa dziesięciolecia. Od zaangażowanego indie rocka, przez bezkompromisowy rap i niebanalną elektronikę, po wielkie przeboje pop. Nisza obok prawdziwych blockbusterów.

Dyskusja w OiW ze Zbiokiem i Ixi Colorem. Materiały udostępnione przez organizatora

Dyskusja w OiW ze Zbiokiem i Ixi Colorem. Materiały udostępnione przez organizatora

Program cyklu:

 • 25 maja, Tam, gdzie nie kończy się wyobraźnia – surrealizm w teledyskach muzycznych
 • Wizje odrealnione. Stymulacja wyobraźni. Obrazoburstwo. Kontrowersje. Rola wideoklipu awangardowego. Mistrzowie fachu. Jak daleko można posunąć się bez łamania norm dziennej telewizji? Fanaberie czy stuka?
  Goście panelu: Krzysztof Kijek, dr Maciej Ożóg

 • 1 czerwca, Filmy animowane w służbie muzyki pop
 • Animacje lalkowe. Animacje rysunkowe. Efekty komputerowe. Kolaż. Instalacja rzeczywistości wirtualnej w świecie teledysku muzycznego. Potencjał. Limitacje. Historia. Teraźniejszość. Wideoklipy przyszłości.
  Goście panelu: Balbina Bruszewska, Krzysztof Ostrowski

 • 8 czerwca, Dzieła sztuki pop, czyli wideoklipy w świadomości masowej
 • Obrazki, które zapamiętały miliony. Kamienie milowe wideoklipu. Przepis na sukces. Na ile teledysk może wywindować karierę piosenki? Czy w dzisiejszej telewizji jest miejsce na teledyski? MTV a Internet.
  Goście panelu: Piotr Metz, Marcin Tercjak

 • 15 czerwca, Polityka – Społeczeństwa – Głos jednostki; Teledyski a bunt
 • Sprzeciw, protest, manifest. Wideoklip jako przekaźnik niezgody na rzeczywistość. Granice realizmu. Ironia. Przekora. Relacja między tekstem piosenki a teledyskiem. Potencjał parawanu kultury masowej.
  Goście panelu: Kuba Wandachowicz, dr Piotr Sitarski

Klubokawiarnia Owoce i Warzywa
Traugutta 9
Łódź

Dodaj komentarz