• 2011-05-20

“Melancholia” – przedpremiera 26 maja w KCK ARS

18 maja 2011 roku swoją światową premierę w Cannes miał film Melancholia w reżyserii Larsa von Triera. W Polsce do kin trafi 27 maja a w Krakowskim Centrum Kinowym Ars przedpremiera już 26 maja o godz. 21.15.

Ekipa filmowa "Melenacholia"

Ekipa filmowa "Melenacholia"

Premiera najnowszego filmu Larsa von Triera w konkursie festiwalu w Cannes zgodnie z przewidywaniami wywołała wielkie emocje. Na pierwszy pokaz prasowy czekał tłum dziennikarzy z całego świata, a na kolejne canneńskie seanse bilety szybko zostały wyprzedane. Pojawiły się głosy zachwytu, określające Melancholie jako arcydzieło, najdojrzalszy film twórcy Przełamując fale i głównego kandydata do Złotej Palmy.

W pierwszych recenzjach można wyczytać, że sekwencja końca świata zrealizowana przez von Triera wciska w fotel i z pewnością przejdzie do historii kina. Wielki kataklizm jest w Melancholii pokazany poprzez emocje bohaterów. Siostry grane przez Kirsten Dunst i Charlotte Gainsbourg reagują na zbliżającą się do Ziemi planetę w skrajnie odmienny, czasami ekstremalny sposób. Każda z postaci w obliczu zagłady musi zdjąć maskę, którą nosiła całe życie i być może przez chwilę pozwala jej to być sobą.

Według części krytyki Duńczyk swoim filmem zmusza widzów do reakcji zarówno na mieszczańskie obyczaje i rodzinne konwenanse, jak i do zmierzenia się z nieznanym, z tajemnicą. Znaczna część światowej prasy uważa film za przejmujące, wizualnie hipnotyczne widowisko i jeden z najlepszych filmów Larsa von Triera.

26 maja
godz. 21.15
KCK Ars
Kraków

Dodaj komentarz