• 2011-05-20

Massimo Bartolini: Serce na dłoni

Od 14 maja 2011 roku w toruńskim CSW można oglądać wystawę Massimo Bartoliniego Serce na dłoni.

Massimo Bartolini, Ballad (Concert for a Tree), 2001, performance, materiały udostępnione przez CSW Znaki Czasu w Toruniu
Massimo Bartolini, Ballad (Concert for a Tree), 2001, performance, materiały udostępnione przez CSW Znaki Czasu w Toruniu

Wystawa inicjuje czteroletni cykl projektów site – specific, realizowanych dla Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu przez najbardziej interesujących i uznanych artystów na świecie.

Il cuore in mano (Serce na dłoni) to tytuł opowiadania Osvalda Licini’ego, napisanego w 1913 roku, na progu I Wojny Światowej.  To historia człowieka, który chce podarować swoje serce, lecz jego hojny gest zostaje stanowczo odrzucony przez wszystkie osoby, do których się zwraca. Jest to poetycka metafora, która zachęca do refleksji nad wartością tego, co dajemy i samego aktu dawania, a przede wszystkim – skłania do namysłu nad wartością samego dzieła sztuki; je również można uważać za rodzaj podarunku lub zaproszenie do dzielenia z innymi najbardziej subtelnych myśli i emocji.

W centrum projektu Bartoliniego, łączącego w oryginalny sposób elementy literatury, teatru, muzyki, poezji i sztuk wizualnych, znajduje się symbol serca, z całą plejadą niesionych przezeń znaczeń i konotacji. Ma on wywołać refleksje wokół wartości kultury i etyki w dzisiejszym społeczeństwie, zajmujące artystów od wieków, ale rozbrzmiewające silnym echem i dziś.

Massimo Bartolini – urodził się w Cecinie (Toskania) w 1962 r., gdzie nadal mieszka i pracuje. Jego kariera artystyczna rozpoczęła się w połowie lat 90-tych i od tego czasu wystawiał swoje prace w kraju i zagranicą w wielu ważnych instytucjach zajmujących się sztuką współczesną. Jego prace znajdują się w zbiorach muzeów i kolekcjach prywatnych na całym świecie. Liczne źródła inspiracji dla pracy Bartoliniego wywodzą się z teatru (Grotowski i Brook), literatury, poezji, ale też muzyki, filozofii, fizyki i szerokich badań nad naturalnymi zjawiskami.

Współpraca: Włoski Instytut Kultury w Warszawie.

Wystawa: od 14 maja do 11 września 2011 r.
Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu

Dodaj komentarz