• 2011-05-19

Monstfur: Low life

Od 21 maja 2011 o godzinie 18.00 w Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie odbędzie się otwarcie wystawy Monstfura pt. Low life. Prace będzie można oglądać do 26 czerwca 2011 roku.

Monstfur, Low life, logo, materiały udostępnione przez Miejską Galerię Sztuki w Częstochowie

Monstfur, Low life, logo, materiały udostępnione przez Miejską Galerię Sztuki w Częstochowie

Niezorientowanemu przechodniowi idącemu ulicami Częstochowy niełatwo jest wyłapać dziełka bezinteresownej twórczości Monstfura. Są poza zasięgiem pośpiesznych spojrzeń. Kryją się w miejscach nietypowych, rzadziej odwiedzanych, czasem zaskakujących. Nie są robione na pokaz. Tylko wielbiciele sztuki ulicy – w pełni jej odmian i ekspresji (graffiti, vlepki, billboardy, ingerencje w przestrzeń miejską) – bez trudu potrafią dostrzec ślady pozostawione przez Monstfura. Niektóre miejsca zaanektowane przez niego są już kultowe (żeby wspomnieć choćby tylko kładkę gallery łączącą nad torami kolejowymi ulice 1 Maja z Ogrodową), inne realizacje działają odświeżająco na codzienne przecież atrybuty miejskości (autobus MZK, kontenery na śmieci, budka z papierosami).

Monstfur to artystyczny projekt powołany do życia w 2006 roku. Nazwa Monstfur jest połączeniem angielskiego słowa monster i jego polskiego fonetycznego odpowiednika potfur. Tak artyści sygnują wszystkie swoje prace bo, jak deklarują: Wyzbyliśmy się prywatnego ja na rzecz tajemniczej postaci o dwóch mózgach i czterech rękach.

Monstfur rozpoczynał od sztuki ulicy – graffiti, z czasem wypracowując swój indywidualny styl i techniki pracy. W projektach w przestrzeni miejskiej posługuje się przede wszystkim grafiką szablonową, do której matryce szablonów są wykonywane ręcznie. W malarstwie chętnie sięga poza konwencjonalne podobrazia, stosując jako podkłady stare szyldy, tablice informacyjne, skorodowane blachy, kartony.

Z czasem, poza działaniami ulicznymi, Monstfur objawił się także w galeriach i publikacjach. Bywa uczestnikiem imprez i wystaw zbiorowych poświęconych street-artowi, graffiti, technice szablonowej. Pokazuje się również w galeriach, np. wystawa podczas Triennale Sztuki Najnowszej (Konduktorownia w Częstochowie, 2008), udział (z wyróżnieniem) w wystawie po IV Konkursie im. Mariana Michalika – MGS 2010, wystawa 6 światów, MGS 2011; wiele projektów prezentuje w Internecie.

Monstfur znalazł się wśród kilkudziesięciu artystów zaprezentowanych w pierwszym albumie poświęconym sztuce przestrzeni publicznej Polski street art, wydanym w 2010 r. Pojawił się też w dwujęzycznej (ang., fr.), publikacji Stencil History X w towarzystwie innych, starannie wyselekcjonowanych graficiarzy z całego świata, w tym m.in. Banksego.

Low life to pierwsza indywidualna wystawa Monstfura w Częstochowie i jest próbą pokazania sztuki otwartej przestrzeni we wnętrzu galerii, z zachowaniem ulicznego klimatu. Nie jest to wystawa przekrojowa Monstfura, ale realizacja odrębnego projektu.

Otwarcie wystawy: 20 maja 2011 r., godz. 18.00.
Wystawa czynna do 26 czerwca 2011 r.
Miejska Galeria Sztuki
Częstochowa

Dodaj komentarz