• 2011-05-19

3. Festiwal Sztuk Wizualnych ArtBoom

Od 10 do 24 czerwca 2011 r. w Krakowie odbędzie się 3. ArtBoom Festiwal. Hasła przewodnie tegorocznej edycji Festiwalu Sztuk Wizualnych ArtBoom to: nowe technologie w sztuce, utopie oraz gra.

Plakat. Materiały udostępnione przez organizatora

Plakat. Materiały udostępnione przez organizatora

ArtBoom Festival to interwencja sztuki w przestrzeni publicznej, sztuki, która prowokuje, zastanawia, wchodzi w interakcję z widzem. W tym roku zmienia się formuła wydarzenia: artyści odchodzą od jednorazowej ingerencji w miejską tkankę na rzecz procesu.

W celu wypracowania nowych założeń festiwalu powołano Zakład Odzyskiwania Miasta – grupę kuratorów, którzy deklarują: Stawiamy na urbanistyczny i artystyczny proces, długofalowe eksperymenty z różnymi formami wytwarzania publiczności, organizowania społeczności.

ZOM przypomni o niedostępnych na co dzień krakowskich ogrodach, pozwoli spojrzeć na miasto oczami jego elit (widoków z okien VIP-owskich gabinetów autorstwa Konrada Pustoły na billboardach) oraz odda do dyspozycji poruszany siłą mięśni tuzina ludzi konstrukcję RUMB (autorki: Natalia Romik i Ewa Rudnicka).

Podczas festiwalu z duchem i materią Krakowa zmierzą się twórcy streetartowi z różnych rejonów świata. Miejskie budowle na całym świecie są też przedmiotem i nośnikiem sztuki BLU, który już teraz tworzy mural przy ulicy Józefińskiej w Podgórzu.

W różnych punktach Krakowa odbywać się będą plenerowe projekcje filmowe: interaktywne instalacje wideo Elodie Pong czy garażowe wideo post-punkowego artysty z Armenii Tigarana Tachatryana.

Łączący performance z muzyką projekt Konrada Smoleńskiego BNNT w anarchistycznym geście zburzy rutynę ulicy – dniem i nocą atakujący dźwiękiem artyści pojawiać się będą niespodziewanie wśród przechodniów. Delikatnym głosem przemówi za to most Grunwaldzki, zamieniony za sprawą instalacji Lary Favaretto w rodzaj instrumentu generującego dźwięki kamieniarskiej pracowni.

Mural BLU. Zdjęcie z archiwum Krakowskiego Biura Festiwalowego, fot. Weronika Szmuc

Mural BLU. Zdjęcie z archiwum Krakowskiego Biura Festiwalowego, fot. Weronika Szmuc

Na temat muzealizacji street artu i konsekwencji tego zjawiska dyskutować będą jego twórcy: Newer, Miesto i ZBIOK oraz specjalista od polskiego outdooru i sztuki ulicznej Marcin Rutkiewicz. Możliwość krytycznego spojrzenia na obecny status sztuki zaangażowanej stworzy spotkanie z Marthą Rosler.

Po raz drugi w ramach ArtBoomu odbył się także konkurs dla młodych artystów i architektów – Fresh Zone. W tym roku uczestnicy mieli za zadanie stworzyć projekt interwencji w przestrzeni publicznej Krakowa, odnoszący się do szeroko rozumianego pojęcia gry. Jury nagrodziło pięć projektów, które zostaną zrealizowane w czasie festiwalu

Na festiwalu swoje projekty zaprezentują także m.in. Dawid Černy, Marcin Maciejowski, Sławek ZBIOK Czajkowski, Cecylia Malik, Florian Dombois, Pavel Büchler, Łukasz Surowiec, Jenny Holzer.

3. Festiwal Sztuk Wizualnych ArtBoom
od 10 do 24 czerwca 2011 r. w Krakowie

Dodaj komentarz