• 2011-05-18

Próby do “Grzegorza Dyndały” w Teatrze Wybrzeże

W Teatrze Wybrzeże w Gdańsku trwają próby do Grzegorza Dyndały według Moliera. Planowana premiera – 9 lipca 2011 roku na Scenie Letniej Teatru Wybrzeże w Pruszczu Gdańskim, dla uczczenia Polskiej Prezydencji w UE.

"Grzegorz Dyndała" spektakl, reżyseria Martello Frangivetri

"Grzegorz Dyndała" spektakl, reżyseria Martello Frangivetri

Grzegorz Dyndała jest uwikłany w polityczną bezpardonową walkę. Stawia czoło obłudzie, by jak Wołodyjowski, albo Superman walczyć o prawdę. Pragnie zniszczyć liberalizację stosunków seksualnych, których stał się ofiarą. Zdrady jego żony stanowią tylko fabularny zabieg, by ukazać jak okrutny i bezlitosny jest świat dla ludzi z silnym kręgosłupem moralnym. Grzegorz Dyndała wie, że to nie jest walka wyłącznie o to czy będzie Panem w małżeńskim łożu. To walka o coś więcej: Walka o Łoże.

Grzegorz Dyndała, czyli mąż pognębiony może wydawać się na pierwszy rzut oka błahą komedią, ale to pełnokrwista tragedia, pełna zdrady, powikłanych stosunków, prób samobójczych. I gdy na chwilę pojawia się na naszych ustach uśmieszek, to momentalnie jest on zmrożony przez monologi głównego bohatera, które mogłyby być słowami wypowiadanymi przez Makbeta, Króla Leara, czy Mickiewiczowskiego Gustawa/ Konrada. Śmiech staje się płaczem. Teatr staje się życiem. Sam tego chciałeś, Grzegorzu Dyndało.

Reżyseria: Martello Frangivetri
Scenografia: Marcin Chlanda
Występują: Joanna Bogacka, Krzysztof Gordon, Jerzy Gorzko, Anna Kociarz, Krzysztof Matuszewski, Cezary Rybiński, Wanda Skorny

Teatr Wybrzeże
ul. Św. Ducha 2
80-834 Gdańsk

Dodaj komentarz