• 2011-05-16

Polska Szkoła Plakatu XXI. Portrety gwiazd filmowych. Od Marlona Brando do Borysa Szyca

Od 14 maja do 24 lipca 2011 r. w Herbaciarni w Spichlerzu, mieszczącej się w Spichlerzu Richtera należącym do Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku, odbędzie się wystawa plakatów.

Zdjęcia z wystawy. Materiały udostepnione przez organizatora

Zdjęcia z wystawy. Materiały udostepnione przez organizatora

Ekspozycja Polska Szkoła Plakatu XXI. Portrety gwiazd filmowych. Od Marlona Brando do Borysa Szyca związana jest z głośnym ubiegłorocznym pożegnaniem z kinem Pana Pawła Wilińskiego – kierownika kina Milenium w Słupsku, człowieka przez 47 lat związanego z filmem na Pomorzu Środkowym. Pan Paweł Wiliński był też wieloletnim darczyńcą plakatów na rzecz Działu Sztuki Współczesnej Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku, do którego przekazał prawie 350 dzieł współtwórców Polskiej Szkoły Plakatu z lat 1958-2009 oraz ponad 800 plakatów współczesnych z przełomu XX i XXI wieku.

Twarze, popiersia czy też półfigury gwiazd filmowych pokazane są na 38 plakatach z lat 1960-2009. Na wystawie szczególne miejsce zajmuje plakat Romana Cieślewicza do filmu Zerwany most z 1962 roku w reżyserii Jerzego Passendorfera. Plakat ten, ukazujący twarze Tadeusza Łomnickiego oraz Elżbiety Kępińskiej, przypomina film, który widzowie zobaczyli na panoramicznym ekranie słupskiego kina Milenium po raz pierwszy w 1963 roku – na otwarcie kina, a po raz ostatni w 2010 roku – na jego zamknięcie.

Zdjęcia z wystawy. Materiały udostepnione przez organizatora

Zdjęcia z wystawy. Materiały udostepnione przez organizatora

Na wystawie zaprezentowane są portrety znanych aktorek, między innymi: Jane Fondy, Meryl Streep i Nastassji Kinski. Z rozpoznawalnych aktorów uwagę przyciągają: Marlon Brando, Telly Savalas, Louis de Funès, Harrison Ford, Arnold Schwarzenegger, Gérard Depardieu, Pierre Richard, Jean Paul Belmondo, Eddie Murphy i Dustin Hoffman.

Z polskich gwiazd filmowych ujętych na wystawie warto wymienić: Violettę Villas, Elżbietę Starostecką, Annę Dymną, Ewę Sałacką, Gabrielę Kownacką czy Adriannę Biedrzyńską. Natomiast w galerii polskich aktorów pojawiają się portrety: Adolfa Dymszy, Jana Himilsbacha, Jana Machulskiego, Zbigniewa Zapasiewicza, Jerzego Radziwiłowicza, Daniela Olbrychskiego, Janusza Gajosa, Piotra Fronczewskiego, Bogusława Lindy, Borysa Szyca i wielu innych.

Autorzy prezentowanych plakatów to m.in. Roman Cieślewicz, Waldemar Świerzy, Franciszek Starowieyski, Lex Drewiński, Jakub Erol, Witold Dybowski, Marek Płoza-Doliński, Maria “Mucha” Ihnatowicz, Andrzej Pągowski i Wiesław Wałkuski.

Polska Szkoła Plakatu XXI. Portrety gwiazd filmowych. Od Marlona Brando do Borysa Szyca związana jest z głośnym ubiegłorocznym pożegnaniem z kinem
od 14 maja do 24 lipca 2011 r.

Muzeum Pomorza Środkowego
ul. Dominikańska 5-9
76-200 Słupsk

Dodaj komentarz