• 2011-05-16

Premiera “Mewy” w Narodowym Starym Teatrze

4 czerwca 2011 roku w Narodowym Starym Teatrze w Krakowie odbędzie się premiera spektaklu Mewa wg Antoniego Czechowa.

Czy teatralny seans może objawić prawdy w inny sposób i gdzie indziej niedostępne? Czy daje wgląd w istotę rzeczy, oferuje jakiś rodzaj samopoznania? Czy takie obietnice to tylko uzurpacja i humbug?

Narodowy Stary Teatr, "Mewa", reż. P. Miśkiewicz, zdjęcie z prób, fot. R. Kornecki

Narodowy Stary Teatr, "Mewa", reż. P. Miśkiewicz, zdjęcie z prób, fot. R. Kornecki

Czy w imię sztuki można krzywdzić innych, bo moralność nie ma tu nic do rzeczy i należy ją odrzucić jak przesądy światło ćmiące? Jaką cenę trzeba zapłacić za twórczość i czy warto? I czy możliwe jest wyjście poza konstatację, że życie jest ciężkie i bez sensu?

Czy nowe formy – przekraczanie kolejnych granic estetycznych, obyczajowych, i mentalnych – pozwalają dotknąć jakiejś tajemnicy? Czy tylko narażają na oskarżenia o skandalizowanie i epatowanie publiczności, a w najlepszym przypadku – hermetyzm i nudziarstwo?

Podobne pytania, które stawia przed nami Mewa Czechowa, można mnożyć. Jej prapremiera odbyła się 17 października 1896 roku w Petersburskim Teatrze Aleksandryjskim, a obecni na niej recenzenci wypowiedzieli się dość jednoznacznie: Sztuka Czechowa sprawia przygnębiające wrażenie, we wszystkich postaciach wyczuwa się dekadencką degenerację; Jest to sztuka bardzo źle pomyślana i nieudolnie skomponowana, o treści nader dziwacznej, a raczej całkiem bez treści. Każdy akt pełen beznadziejnej nudy, fałszu, nieznajomości życia i uczuć. Mewa to jakiś galimatias w kiepskim kształcie dramatycznym czy wreszcie: W sztuce Czechowa aż roi się od głupstw, truizmów i paskudztw.

Mimo to od ponad stu lat Mewa kusi kolejne pokolenia reżyserów i aktorów, którzy wciąż od nowa pragną się przekonać, czy teatr (sztuka) może zbawić?

Mewa
wg Antoniego Czechowa
reżyseria: Paweł Miśkiewicz
scenografia: Barbara Hanicka
obsada: Arkadina – Iwona Bielska, Dorn – Roman Gancarczyk, Masza – Urszula Kiebzak
Nina – Małgorzata Hajewska-Krzysztofik, Trieplew – Wiktor Loga-Skarczewski, Trigorin – Zbigniew W. Kaleta
przekład: Natalia Gałczyńska
opracowanie muzyczne: Paweł Miśkiewicz
reżyseria światła: Wojciech Puś
isnpicjent: Hanna Nowak
sufler: Iwona Gołębiowska

Kolejne spektakle: 5, 7, 8, 9, 10 czerwiec 2011 roku

Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie
31-010 Kraków,
ul. Jagiellońska 5

Dodaj komentarz