• 2011-05-15

Werdykt konkursu na najlepszy spektakl szekspirowski 2010/11

Ogłoszono werdykt jury piętnastej edycji ogólnopolskiego Konkursu na Najlepszą Inscenizację Dzieł Dramatycznych Williama Szekspira w sezonie artystycznym 2010/2011. Konkurs jest organizowany przez Fundację Theatrum Gedanense od 1994 roku.

Jury w składzie Monika Żółkoś – jurorka-selekcjonerka oraz Jerzy Limon – Prezes Fundacji Theatrum Gedanense, Dyrektor Naczelny Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego postanowiło przyznać wyróżnienie dla Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach za spektakl Hamlet w reżyserii Radosława Rychcika.

Spektakl został także zaproszony do udziału w XV jubileuszowej edycji Festiwalu Szekspirowskiego, który odbędzie się w dniach od 30 lipca do 7 sierpnia 2011 w Gdańsku.

Podczas tegorocznego festiwalu zostaną zaprezentowane ponadto produkcje teatralne z Litwy, Rumunii, Finlandii, Szwecji, Rosji i Wielkiej Brytanii. Spektakle odbędą się głównie w Gdańsku na scenach Teatru Wybrzeże i Centrum Św. Jana, w Gdyni w Teatrze Miejskim. Wydarzeniem festiwalu będzie nowa inscenizacja szekspirowska cieszącego się międzynarodowym uznaniem litewskiego twórcy Oskarasa KoršunovasaBurza.

Po dwuletniej przerwie na festiwalowych scenach zagoszczą znów rosyjskie spektakle: Król Lear oraz Hamlet w reżyserii głośnego twórcy Nikolaja Kolady – laureata Międzynarodowej Nagrody im. Stanisławskiego, reżysera, dramatopisarza, aktora – założyciela własnego teatru w Jekaterynburgu.

Zaprezentowany zostanie również malowniczy, kameralny spektakl z Finlandii: Anatomia Lear inspirowany szekspirowskim Królem Learem, w którym postać Leara jest kukiełką. Oryginalną propozycją jest muzyczny Macbeth ze Szwecji w wykonaniu chóru Romeo & Julia Kören przy Royal Dramatic Theatre w Sztokholmie. Spektakl powstał na podstawie sztuki Szekspira oraz czterech części kompozycyjno-wokalnych La Guerre Clément Janequins.

Gośćmi będzie również rodzimy Teatr Pieśń Kozła z polsko-brytyjską produkcją Makbeta. Stanowi ona próbę odkrycia muzyczności w poezji Szekspira i odnalezienia korzeni tragedii. W spektaklu prezentowanym w języku angielskim bierze udział międzynarodowy zespół aktorów z Anglii, Finlandii, Szkocji, Walii i Polski.

Nie zabraknie również zespołu z Rumunii, który przedstawi sztukę Shaking Shakespeare w reżyserii jednego z najbardziej cenionych twórców współczesnego teatru rumuńskiego Radu Alexandru Nica z teatru German State Theatre Timisoara. Jego ideą było stworzenie show koncentrującego się na koncepcji władzy, którą na tak wiele sposobów opisywał w swoich dziełach Szekspir. Zaprezentowane zostaną także spektakle towarzyszące w ramach nurtu SMS (Szekspirowskie Miniatury Sceniczne). Imprezie towarzyszą działania edukacyjne i artystyczne.

Festiwal Szekspirowski to międzynarodowa impreza teatralna łącząca prezentacje spektakli z całego świata z działaniami artystycznymi, warsztatami, spotkaniami z twórcami. Odbywa się w Trójmieście. Startuje co roku w ostatni weekend lipca/pierwszy weekend sierpnia. To 10 dni intensywnych wrażeń teatralnych, gdzie spotykają się artyści, reżyserzy, animatorzy, krytycy. Jest platformą wymiany myśli ludzi kultury z różnych stron świata. Organizatorami festiwalu są Fundacja Theatrum Gedanense i Gdański Teatr Szekspirowski.

Teatr Wybrzeże
ul. Św. Ducha 2
80-834 Gdańsk

Centrum Św. Jana
ul. Świętojańska 50
Gdańsk

Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza
ul. Bema 26
81-381 Gdynia

Dodaj komentarz