• 2011-05-14

Beata Pflanz: Między Pomiędzy

Od 9 do 19 maja 2011 roku w warszawskiej Galerii Schody można oglądać wystawę Beaty Pflanz Między Pomiędzy. Podczas Nocy Muzeów, 14/15 maja 2011 roku, wystawa prezentowana będzie od godziny 19.00 do 2.00.

Między Pomiędzy, malarstwo Beaty Pflantz, materiały udostępnione przez Galerię Schody

Między Pomiędzy, malarstwo Beaty Pflantz, materiały udostępnione przez Galerię Schody

Niewielka, niemal intymna przestrzeń Galerii Schody na Nowym Świecie prezentuje obecnie prace poznańskiej artystki Beaty Pflanz. Na ścianach Galerii rozgrywa się tajemnicza gra: kolor i forma nieustannie prowadzą ze sobą rozmowę, toczy się nieuchwytna wymiana pomiędzy tym co kobiece i tym co męskie. Bo trudno nie zauważyć rozgrywającej się tu niemej walki. Sama autorka, opowiadając o idei swojego malarskiego cyklu, który zatytułowała Between In Between, wspomina o tym co pozawerbalne, o tym co jest wyczuwalne, co jest na rzeczy, a co trudno jest zatrzymać, zwerbalizować, co jednak jest tym… między pomiędzy.

Obrazy Beaty Pflanz są pełne pasji i ludzkiej namiętności, powściągliwe w formie, z pozoru nieskomplikowane, wibrują i eksplodują kolorami. Niepokojące, zagadkowe, pełne człowieka w jego dualistycznej formie, choć, paradoksalnie, jest to malarstwo niefiguratywne. Więc, jak to się dzieje, co sprawia, że czuje się obecność człowieka, kobiety, mężczyzny, choć na pozór, tam ich wcale nie ma? A kolor wypełnia przestrzeń i niemal dzwoni w uszach, zamierając krzykiem obojga?

Artystka po raz pierwszy prezentuje cały cykl malarski Between In Between, który powstał w latach 2009-2010, a którego fragmenty można było zobaczyć w maju ubiegłego roku na Biennale Sztuki Tożsamość w Poznaniu.

Beata Pflanz (1961), urodzona w Poznaniu, gdzie ukończyła Akademię Sztuk Pięknych, Wydział Malarstwa. Jest niezależnym artystą, obecnie mieszka i tworzy w podpoznańskim Suchym Lesie, gdzie w 2009 zrealizowała swój totalny projekt artystyczny Mieszkam w swoim obrazie tworząc ze swego nietypowego domu obraz-obiekt-galerię wiecznie otwartą (ponad 400m2 obrazu).

Kontynuacją tej pracy były warsztaty artystyczne dla dzieci i młodzieży, bo jednym z głównych założeń projektu było otwieranie, uwrażliwianie innych na sztukę.

Artystka jest niezmiernie aktywna twórczo (uczestniczka międzynarodowych projektów i działań: Barcelona – marzec 2011, Kanada oraz Hiszpania – wrzesień 2011), zajmuje się malarstwem, rysunkiem, instalacją, działaniami w przestrzeni publicznej, autorskimi warsztatami artystycznym, a prócz tego również pisze (nagroda literacka 2004).

Jej prace: obrazy i rysunki, znajdują się w kolekcjach prywatnych w Stanach Zjednoczonych, Francji, Niemczech, Włoszech, Polsce, a nawet w odległym Uzbekistanie. Po serii wystaw w 2009 roku w ramach prezentacji Książki Artystycznej XX i XXI wieku, Muzeum Książki Artystycznej powiększyło swe zbiory o pracę Kodeks Beaty Pflanz.

Między Pomiędzy, malarstwo Beaty Pflantz, materiały udostępnione przez Galerię Schody

Między Pomiędzy, malarstwo Beaty Pflantz, materiały udostępnione przez Galerię Schody

Wystawa trwa od 09 do 19 maja 2011 r.
Galeria Schody
ul. Nowy Świat 39
00-029 Warszawa

Dodaj komentarz