Noc Muzeów w Muzeum Śląskim w Katowicach

14 maja 2011 roku o godzinie 18.30 w Muzeum Śląskim w Katowicach rozpocznie się wystawa Fotografia / Obraz / Obrazowanie w ramach Nocy Muzeów.

"Noc w Muzeum" 2010, fot. L.Rogowicz

"Noc w Muzeum" 2010, fot. L.Rogowicz

Nocne zwiedzanie Muzeum Śląskie odbędzie się w głównej siedzibie przy al. W. Korfantego 3, oddziale Centrum Scenografii Polskiej przy pl. Sejmu Śląskiego 2 oraz na terenie nowej siedziby Muzeum Śląskiego, dawnej kopalni Katowice. Na gości czekają specjalne ekspozycje, spotkania z artystami, warsztaty plastyczne dla dzieci, prezentacje pracowni muzealnych oraz koncert i spektakl.

Muzeum Śląskie

al. W.Korfantego 3
18.00–1.00

• godz. 18.30–20.30 - Czytanie fotografii.

Projekt z udziałem członków katowickiego ZPAF-u. Jego założeniem jest prezentacja ewolucyji fotografii od form i gatunków klasycznych do współczesnych doświadczeń intermedialnych. Poznanie i odczytywanie fotografii jako obrazu danego czasu i autora, zostanie dokonane poprzez autorskie prezentacje i interpretacje: portretu, dokumentu i działań multimedialnych.Elementem wiążącym prezentacje będą rozważania nad światłem, jako głównym środkiem konstytuującym zapis obrazu.
Prelekcje z pokazami multimedialnymi:
1. Maria Śliwa Z dziejów portretu fotograficznego.
2. Maciej Sobierski Światło w fotografii.
3. Janusz Musiał …luxlucislumenświatło…. Labirynt – Świetlne emanacje – aranżacja intermedialna.

• godz. 21.00–23.00 - Z kalendarza śląskich zwyczajów i obrzędów.

Na spotkaniu zobaczymy filmy dokumentujące śląskie obrzędy, otworzy oraz zamknie koncert pieśni góralskich, głównie pasterskich w wykonaniu męskiego zespołu śpiewaczego Tkocze z Wisły Partecznika

• godz. 23.00 Nocne Spotkania z fotografią. Granice subiektywizmu w dokumencie Arkadiusza Goli.

Rozważania snute na kanwie wystawy Stany graniczne oraz w oparciu o prezentację dwóch pokazów multimedialnych: barwnych fotografii z projektu Kobiety kopalni i cyklu Dokument we wnętrzu zbudowanego z obrazów wykonanych w domach mieszkańców śląskich osiedli robotniczych.

• godz. 18.00–22.00 - Camera obscura, czyli skąd się wzięła fotografia.

Zajęcia warsztatowe dla najmłodszych, w trakcie których każdy z uczestników będzie miał możliwość zbudowania własnego modelu camery obscura – prototypu aparatu fotograficznego oraz wypróbowania jego działania w praktyce.

• godz. 18.00–22.00 - Muzealny telewizor

Warsztaty dla dzieci, podczas których uczestnicy będą rysowali na długiej taśmie papieru sceny pokazujące co można robić w muzeum podczas Nocy Muzeów. Następnie dzieci, które narysują swoje scenki przystąpią do robienia telewizora z kartonu. Kiedy cała papierowa taśma zapełni się rysunkami, wspólnie odtworzony zostanie stworzony film.

Przez cały wieczór:

Muzeum w Noc w Muzealną

Film wyreżyserowany przez Lecha Majewskiego ożywia historię postaci na obrazie Zdjęcie z krzyża van der Weydena będącego jednym z głównych reprezentantów gotyckiego realizmu. Obok wideo-artu będzie można zobaczyć reprodukcję dzieła gotyckiego malarza oraz fotografie dokumentujące powstawanie projektu.

Światłem malowane

Wzajemne inspiracje malarstwa fotografią i fotografii malarstwem w dziełach grupy Łódź Kaliska: fotografii Tadeusza Rolke i Henryka Tkocza oraz obrazach Darii Rozmarynowicz, Antoniego Fałata, Zenona Moskwy i Eugeniusza Markowskiego.

Najnowsze wśród dawnych. Prezentacja nabytków Galerii Malarstwa Polskiego 1800–1945

W Galerii Malarstwa Polskiego 1800-1945 można zobaczyć nabyte w 2010 roku, a dotąd nieeksponowane obrazy: Władysława Jarockiego, Aleksandra Blondera (obraz dwustronny), Stanisława Karniewskiego, Wojciecha Weissa, Meli Muter, Włodzimierza Tetmajera oraz zakupiony w 2009 roku Portret pani Tabęckiej Jana Ksawerego Kaniewskiego. Ekspozycja dzieł zaaranżowana zostanie w galerii stałej tylko na czas Nocy Muzeów.

Na wykopie i nie tylko…

Pokaz w pętli trzech filmów: W świecie Iszimczana, Archeolodzy w dżungli, Klimat i archeologia w reżyserii Huberta Chudzio oraz zdjęć o tematyce archeologicznej. Przez cały czas trwania spotkania goście wezmą udział w zajęciach warsztatowych z analizy zwierzęcych szczątków kostnych, rozpoznawania szczątków roślinnych pod mikroskopem, rysunku archeologicznego, rekonstrukcji (wyklejania) ceramiki, obsługi niwelatora.

Kulisy konserwacji dzieł sztuki

Podczas wizyty w Pracowni Konserwacji zobaczymy obiekty przygotowywane na wystawę Śląskie sacrum – śląska sztuka średniowiecza, poznamy technikę tworzenia obrazu na płótnie oraz przyczyny i skutki działania warunków zewnętrznych na dzieła sztuki.

• Wystawa Z karykatur plebiscytowych Kocynder w zbiorach Biblioteki Muzeum Śląskiego

Wystawa obrazująca humor z okresu Plebiscytu. Prezentację dopełni konkurs oparty na artykułach z Kocyndra, dotyczący ogólnej znajomości historii Śląska i gwary śląskiej.

Ene, due,rabe. Śląskie dzieci na fotografiach z początku XX wieku. Seans w Fotoplastykonie – 3D z XIX wieku.

Na prośbę zwiedzających będzie można posłuchać prelekcji o stereofotografii.

Kolaż pamięci – Górny Śląsk lat 1914-1939 w obrazie i fotografii

• Kiermasz wydawnictw Muzeum Śląskiego w promocyjnych cenach

Ponadto:

Weź na warsztat grafikę

Warsztaty, podczas których samodzielnie będzie można wykonać odbitkę grafiki Jana Nowaka, przygotowaną przez artystę specjalnie na Noc Muzealną. Na dzieci czekają tradycyjne śląskie maszkety firmy Oblaty Śląskie

Muralowanie w muzeum.

Muzeum Śląskie zaprosiło do wykonania autorskiego muralu katowicką artystkę streetartową i projektantkę Magdalenę Drobczyk. Artystka, to absolwentka ASP w Katowicach. Jej projekt dyplomowy z 2010 roku: KOBIETA Z KATO. Portret kobiety śląskiej można podziwiać na ścianach śląskich pustostanów i katowickim dworcu. Podczas Nocy Muzealnej artystka wykona na żywo kolejną ze swoich prac.

Coś się kroi…

Pierwsze urodziny Magazynu Kulturalnego. Świętowanie rozpoczynamy o godz. 19.00 i 21.00 ze specjalnym urodzinowym tortem cukierni Europejskiej z Katowic

• Inny wymiar.

Możliwość wykonania zdjęcia momentalnego w ekranie fotograficznym z postaciami z obrazów z Muzeum Śląskiego.

Zwiedzanie wystaw:

Czarne na czarnym – Przygotowana specjalnie na Noc Muzealną ekspozycja grafik śląskich twórców nieprofesjonalnych ukazuje pejzaż śląski, wnętrza kopalń i legendy górnicze oraz charakterystyczne dla Ziemi Śląskiej rzeźby w węglu.

Życie codzienne w województwie śląskim 1922–1939
Impresje Mikołowskie. Dwudziesta odsłona
Stany graniczne. Arkadiusz Gola. Fotografia
Galeria malarstwa polskiego 1800–1945
Galeria malarstwa polskiego po 1945 roku
Przemysł śląski w produkcji zbrojeniowej XIX i XX wieku.

Po wystawie będę oprowadzali wolontariusze – członkowie grup rekonstrukcyjnych.
W drukarni Jana Eichhorna
• Górny Śląsk w ogniu. Czas powstań śląskich
- Wystawa przygotowana na przedpolu muzeum w ramach Roku Pamięci Powstań Śląskich.

Teren nowej siedziby Muzeum Śląskiego, dawna kopalnia Katowice

ul. Kopalniana 6 (wejście od strony Spodka, od ul. Olimpijskiej)

15.00–21.30
• godz. 15.00–20.00 – Laba na grubie.
Zwiedzanie z przewodnikiem (grupy do 20 osób, wejście co 30 min.) maszynowni oraz budynku nadszybia szybu „Bartosz” oraz warsztatu mechaniczny. Zobaczymy m.in. wyciągową maszynę parową „Bartosz” z końca XIX wieku, a także zabytkowa maszynę parową z Huty Baildon z 1905 roku, niemieckiej firmy Sehmer Saarbrucken, obrabiarki z parku maszynowego Huty Zgoda, Baildon, huty Florian. W warsztacie mechanicznym zgromadzono ponadto zabytki militarne takiej jak dwie armaty ppanc ZSRR (Zis-2 Zis-3), elementy niemieckiej armaty p-lot Flak 8,8cm, szczątki samolotu Messerschmitt Bf 109 (silnik Daimler Benz).

• godz. 15.00–20.00 - Wirtualne Nowe Muzeum Śląskie. Prezentacja projektu nowej siedziby muzeum.

• godz. 15.00–18.30 - Wyspa skarbów. Plener dla dzieci z użyciem wykrywaczy metali. Każdy z uczestników będzie mógł poszukać metalowych skarbów, m.in. czekoladowych monet, puszek z niespodzianką, a także łusek, elementów broni, pochew na bagnet.

• godz. 17.00 - Wernisaż wystawy Artur Oleś. Digital Vs Analog

Wystawa zainspirowana sporem, jaki ma miejsce pomiędzy zwolennikami warsztatów analogowych i cyfrowych zarówno w grafice, jak i muzyce. Prezentowane przez autora prace obejmują cykl litografii, będących swego rodzaju hołdem dla muzyki syntezatorowej, oraz zestaw plakatów zaprojektowanych za pomocą czysto cyfrowych środków.

• godz. 20.00 - Muafrika. Koncert zespołu Muariolanza. Koncert grupy nazywanej pierwszym polskim zespołem ambient-jazzowym. Muariolanza łączy ambientowe przestrzenie z jazzową improwizacją. W tej muzyce znaleźć też można elementy etno, rocka, reggae, funku i dużo transowego brzmienia.

Centrum Scenografii Polskiej Oddział Muzeum Śląskiego, plac Sejmu Śląskiego 2

sale CSP i przestrzenie II pietra Centrum Kultury Katowice im. Krystyny Bochenek

18.00 – 1.00 - Noc Żywych Przedmiotów

• Godz. 18.00 – 22.30 - Kącik iluzji – Gry i zabawy optyczne z wykorzystaniem znanych obrazów. Będą to prace słynnych malarzy np. Salvadore Dali, zawierające efekty i zabawy optyczne dzięki czemu kompozycje plastyczne żyją niejako własnym życiem i zawierają wiele różnych historii w zależności od tego, którą dominantę optyczną przyjmiemy jako swoisty punk zaczepienia dla zmysłów. Plansze będą wyeksponowane w holu CKK, opatrzone instrukcjami, do samodzielnej obsługi.

• Godz. 18.00 – 1.00 - Tableau vivant czyli retro zabawa w żywy obraz. Archaiczna zabawa w uwiecznianiu na fotografii ludzi upozowanych na postaci z konkretnego obrazu. W naszym przypadku odwiedzający będą mogli przywdziewając odpowiedni kostium i ustawiając się na uprzednio przygotowanym tle odtworzyć obraz Parasolki Goi. Tableau vivant były fazą przejściową między malarstwem a filmem. Tableau zainstalowane będzie w sali im. Zenobiusza Strzeleckiego zapewniającej odpowiednie warunki do zmiany stroju i wystarczającej prywatności być może oczekiwanej przez uczestników. Zdjęcia wykonywane będą aparatem uczestników przez personel CSP. Za zgodą uczestników część z nich może zostać zamieszczona na stronie CSP.

• Godz. 18.00 – 23:00 - Budowa wiatraka we foyer CKK. Budowę poprowadzi Krystian Banik z CSP – każdy będzie mógł włączyć się w dowolnym momencie w jego konstruowanie. Możliwe będzie również własnoręczne wykonanie i zabranie do domu jako pamiątki małego wiatraczka będącego miniaturą budowanej konstrukcji. Warsztaty będą dokumentowane fotograficznie i zamieszczone na stronie CSP.
• Pokazy i warsztaty z teatru przedmiotu prowadzą artyści ze Stowarzyszenia Zielone Słońce
• Godz. 19.00 – 20.00 – Godzina żywego wałka do ciasta
• Godz. 20.00 – 21.00 – Godzina żywej gąbki
• Godz. 21.00 – 22.00 – Godzina żywej butelki
• Godz. 22.30 – 23.30
Spektakl Święci osiedlowi Teatr Dwóch (Kamil Katolik, Karol Kojkoł). Teatr przedmiotu, który będzie doskonałą eksplikacją wątków poruszonych na warsztatach. Spektakl od lat 15.

Ponadto:

• Zwiedzanie wystawy Szalony Hidalgo w świecie utopii

14 maja 2011 roku od godziny 18:30.

Muzeum Śląskie
al.W.Korfantego 3
Katowice

Dodaj komentarz