• 2011-05-13

Japoński Teatr Nô

13 maja 2011 roku o godz. 19.00 w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie  japoński Teatr Nô zaprezentuje specjalny pokaz w wykonaniu mistrza Akiry Matsuiego.

Program tańców japońskiego, klasycznego Teatru Nô zostanie wykonany przez wybitnego aktora shite, reprezentującego szkołę Kita, mistrza Akiry Matsuiego.

Przedstawione zostaną fragmenty trzech dramatów: Zwoje jedwabiu, Czarny kurhan i Bitwa nad zatoką Yashima, należące do kanonu dziedzictwa Teatru Nô i cieszące się, już od kilku wieków, niesłabnącą popularnością. Sztuki reprezentują trzy różne gatunki dramatyczne, z pięciu obecnych w obrębie Teatru Nô, wyróżnione ze względu na charakter głównej postaci.

Sztuka Zwoje jedwabiu należy do gatunku sztuk o bogach, Czarny kurhan opowiada historię demona, zaś Bitwa nad zatoką Yashima należy go rodzaju dramatów traktujących o duchach zmarłych wojowników. Widzowie polscy będą mieli więc rzadką okazję do podziwiania kilku rodzajów ról, muzyki i tańców oraz pięknych kostiumów i masek No. Akira Matsui, noszący miano Ważnego Przedstawiciela Niematerialnego Dziedzictwa Kultury Japonii, wystąpi w Polsce już po raz kolejny. Tym razem na scenie będą towarzyszyć mu jego japońscy i polscy uczniowie.

Teatr Nô, proklamowany jako Arcydzieło Ustnego i Niematerialnego Dziedzictwa Ludzkości UNESCO, sięga swoją historią XIV wieku. Charakterystyczną jego cechą jest dostojność gestu, ruchu i śpiewu, użycie maski przez głównego aktora, a w dramacie skupienie się na fenomenie nadnaturalności.

Reżyseria: Akira Matsui
Asystenci reżysera: Jakub Karpoluk, Yôko Fujii Karpoluk

W programie:

Makiginu 卷絹 Zwoje jedwabiu
sztuka z gatunku kamimono (sztuki o bóstwach), autor: nieznany
shite (aktor główny) – bóg Otonashi Tenjin w ciele kapłanki – Mistrz Akira Matsui
shite zure (aktorka towarzysząca) – człowiek ze stolicy – Yōko Fujii Karpoluk

Kurozuka 黒塚 Czarny kurhan
sztuka z gatunku kichikumono (sztuki o demonach), autor: nieznany (autorstwo przypisywane niekiedy Konparu Zenchiku Ujinobu bądź Zeamiemu)
shite (aktor główny) – hannya, demon w kobiecej postaci – Mistrz Akira Matsui
waki (aktor poboczny) – mnich buddyjski Yūkei – Jakub Karpoluk

Yashima 八島 Bitwa nad zatoką Yashima
sztuka z gatunku shuramono (sztuki o duchach zmarłych wojowników), autor: Zeami
shite (aktor główny) – Minamoto no Yoshitsune – Mistrz Akira Matsui

Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha
ul. M. Konopnickiej 26,
30-302 Kraków

Dodaj komentarz