• 2011-05-12

Batory Express

Od 6 maja do 5 czerwca 2011 r. potrwa polsko-węgierski projekt kulturalny i objazdowa galeria w Nysce, Batory Express. W 30 dni Nyska odwiedzi 15 miast na trasie Budapeszt-Warszawa.

Trasa Nyski - daty i miejsca wraz z mapa

Trasa Nyski - daty i miejsca wraz z mapa

Z okazji przekazania prezydencji UE oraz dziesięciolecia Centrum Węgierskiego w Krakowie 6 maja ruszył interdyscyplinarny program kulturalny zorganizowany aby rozpocząć dyskusję o Wspomnieniach i przyszłości przyjaźni dwóch narodów z osobistej i demokratycznej perspektywy.

Objazdowa galeria w polskiej Nysce rozpoczęła swoją podróż w Budapeszcie i odwiedza węgierskie (Pécs, Szeged, Debreczyn, Miskolc, Węgry) oraz dziesięć polskich miast (Tarnów, Stary i Nowy Sącz, Katowice, Warszawa, Gdańsk, Łódź, Poznań, Wrocław, Kraków) by zbierać oraz prezentować fotografie i narracje związane z bratnim krajem. Ten oddolny projekt stara się krytycznie spojrzeć na międzykulturowy dialog prowadzony przez zwykłych ludzi.

Nazwa projektu odnosi się z jednej strony do fundacji Cracovia Express, dzięki której powstało Centrum Węgierskie w Krakowie, z drugiej do istniejącego przez długie lata pociągu Batory, który zapisał się w pamięci jako, obok autostopu, kultowy środek transportu między Węgrami a Polską. Tak jak pociąg Batory umożliwiał wymianę międzykulturową, szczególnie w latach 60tych i 70tych, celem organizatorów jest stworzenie platformy, która pozwoli skonfrontować rzeczywistość ze słynnym Polak, Węgier, dwa bratanki…

Do tej pory napłynęło ponad 150 zdjęć, a zbiórka wciąż trwa. Na bieżąco nagrywane są wywiady z ludźmi, którzy chcą podzielić się wspomnieniami z podróży, refleksjami dotyczącymi różnic, podobieństw oraz niezwykłymi opowieściami z pociągu.

W ramach projektu, z przymrużeniem oka, już niedługo rusza także polsko – węgierski portal matrymonialny, na którym badać będziemy historię mieszanych związków i pytać czy i dlaczego warto łączyć się w międzynarodowe pary.

Nysa w Pecs. Materiały udostępnione przez organizatora

Nysa w Pecs. Materiały udostępnione przez organizatora

Dodatkowo w Polsce, na trasie Nyski przewidziane są specjalne atrakcje takie jak konkurs na prze-malowanie Nyski w Łodzi (26 maja) organizowany wraz ze stowarzyszeniem Miej miejsce, zaś w Krakowie (21 maja) i Warszawie (4 czerwca) o godzinie 14.00 warsztaty kreatywnego pisania organizowane wraz z grupą Loesje.

Organizator:
Centrum Węgierskie w Krakowie
ul. Bracka 15
Kraków

Dodaj komentarz