• 2011-05-11

Wystawa “Plany na przyszłość. Rysunki architektoniczne i makiety nowych warszawskich inwestycji”

Od 12 maja 2011 roku w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie będzie można oglądać wystawę Plany na przyszłość. Rysunki architektoniczne i makiety nowych warszawskich inwestycji.

Biurowiec, teren dawnej elektrociepłowni "Powiśle", APA Wojciechowski, materiał udostępniony przez organizatora

Biurowiec, teren dawnej elektrociepłowni "Powiśle", APA Wojciechowski

16.edycja architektonicznej wystawy Plany na przyszłość, organizowana przez Centrum ŁOWICKA, to obraz i wizja Warszawy w niedalekiej przyszłości.

112 tematów zebranych w 8 działach – nowe projekty – budynki użyteczności publicznej i mieszkalne, rewitalizacje starych kamienic, plany zagospodarowania przestrzennego, dyplomy studentów architektury. Na wystawie można zobaczyć i ocenić prace nagrodzone w konkursach na m.in. na siedzibę orkiestry Sinfonia Varsovia na Pradze, przebudowę placu Trzech Krzyży, zagospodarowanie Cypla Czerniakowskiego.

Warszawa, miasto ciągle w budowie, inspiruje młodych twórców – architektów i aktywistów. Powstają ciekawe koncepcje i projekty dotyczące kreowania nowych przestrzeni publicznych, poprawy jakości już istniejących, realizacji idei miasta otwartego i przyjaznego dla jego mieszkańców. Stadion siedmiolecia, Kwartał muzyczny, rewitalizacja ulicy Chmielnej i Świętokrzyskiej, to tylko niektóre z nich.

Plany na przyszłość to plansze, mapy, makiety, animacje i filmy o architektach i architekturze. Kolejny film z cyklu Wnętrze architekta przybliża postać Magdaleny Staniszkis, wybitnego architekta i urbanisty, która opowiada o mieście i mądrym planowaniu.

Po raz pierwszy w ramach wystawy rusza Akademia Małego Architekta, czyli warsztaty architektoniczne dla dzieci. Zabawa w ciepło i zimno, w zgodzie z sąsiadem, zielono mi – to kreatywne zajęcia, podczas których dzieci poznają pojęcia dom, miasto, architektura. Nauczą się obserwować otaczający je zabudowany świat, poznają rolę zieleni i przyrody w kształtowaniu przestrzeni do życia.
Wszystkie pokazane na wystawie, plany i projekty wraz z tekstami objaśniającymi, są zebrane w obszernym, dwujęzycznym katalogu.

Wystawa czynna od 12 maja 2011 roku.
Wystawę można oglądać także 14 maja 2011 roku podczas Nocy Muzeów.
Finisaż wystawy: 2 czerwca 2011 roku o godzinie 20.20, siódmy wieczór Pecha Kucha Warsaw

Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie
ul.Łowicka 21
Warszawa

Dodaj komentarz