• 2011-05-11

Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes 2011

W dniach od 11 do 22 maja 2011 roku odbywać się będzie 64′ Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes. Inauguracja Festiwalu odbędzie się 11 maja pokazem filmu Woody’ego Allena Midnight in Paris z Tom’em Hiddleston’em, Rachel McAdams i Michael’em Sheen’em w roli głównej.

" Festiwal Filmowy w Cannes 2011"

"Festiwal Filmowy w Cannes 2011"

Na przewodniczącego konkursu Głównego Filmów Fabularnych wybrany został producent i reżyser filmowy, Rober De Niro, który będzie piątym Amerykaninem pełniącym rolę przewodniczącego w Cannes.

W Konkursie Głównym o Złotą Palmę zawalczy 21 filmów wśród których pojawią się tacy reżyserzy jak: Pedro Almodóvar -  La pierl que habito (The skin i live in), Lars von Trier – Melancholia, Bernard Bonello – L’apollonide – souvenirs de la maison close ( House of tolerance), Naomi Kawase – Hanezu no Tsuki (Hanezu) czy Michel Hazanavicius - The Artist.

Sekcja Un Certain Regards, której przewodniczyć będzie Emir Kusturica, zainaugurowana zostanie 12 maja projekcją filmu Gusa Van Santa Restless. Film opowiada historię nieuleczalnie chorej dziewczynki, która zakochuje się w chłopcu lubiącym chodzić na pogrzeby. Niezwykłym wydarzeniem w ich życiu będzie spotkanie z duchem japońskiego kamikadze z czasów II wojny światowej.

W Konkursie Filmów Krótkometrażowych oraz Cinéfondation przewodniczącym jury będzie francuski reżyser i scenarzysta filmowy Michel Gondry.

Na tegoroczny Festiwal Cinéfondation Selection wytypowało 16 filmów (w tym dwie animacje) wybranych spośród 360 szkół i 82 krajów. 20 maja Michel Gondry wyselekcjonuje trzy najlepsze filmy, które zostaną wyróżnione Nagrodą Cinéfondation.

Pokazy Cinéfondation Résidence zaprezentowane zostaną podczas pokazów Filmów Krótkometrażowych 21 i 22 maja. Początkujący reżyserzy zaprezentują swoje filmy oraz spotkają się z przedstawicielami wytwórni, które są zainteresowane współpracą z nimi. Natomiast sekcja Atelier wybierze 15 projektów z 15′ krajów i zorganizuje indywidualne spotkania reżyserów z producentami, które pomogą zdobyć dodatkowe środki na zakończenie filmów.

Kolejnym pokazem będą projekcje Cannes Classic, który istnieje od 2004 roku. Nawiązuje do historii kina i promuje najważniejszy dorobek kinematografii – arcydzieła oraz dziedzictwa filmowe przyczyniając się do pracy nad ich konserwacją.

W tym roku pokazem otwierającym projekcje Cannes Classic 2011 będzie film Puzzle of a Downfall Child w reżyserii Jerry’ego Schatzberg’sa z 1970 roku. Zaprezentowana zostanie również w odnowionej kopii Mechaniczna Pomarańcza Stanleya Kubricka, ponadto Il Conformista Bernardo Bertolucci’ego, A Bronx Tale Roberta De Niro i  Lufti Akad Hudutlarin Kununu.

Festiwal zakończy projekcja komedii romantycznej w reżyserii Christophe’a Honore’a Les Bien-Aimés z Catherine Deneuve w roli głównej.

Cinéfondation - to fundacja stworzona w 1998 roku przez Gilles’a Jacobsa. Działa na rzecz Cannes Film Festival i funkcjonuje w trzech obszarach: The Selection, The Residence i Atelier.

Festiwal Filmowy w Cannes − prestiżowy międzynarodowy festiwal filmowy, który odbywa się od 1946 w położonym na Lazurowym Wybrzeżu mieście Cannes. Festiwal odbywa się co roku i gromadzi wiele znanych osób związanych z przemysłem filmowym. Najważniejszą nagrodą przyznawaną podczas canneńskiego festiwalu jest Złota Palma (Palme d’Or) dla najlepszego filmu.

  • W Jury konkursu głównego Filmów Fabularnych zasiądą:

Rober De Niro – jako przewodniczący jury
Martina Gusman- aktorka i producentka/Argentyna
Nansun Shi – producent/ Hong-Kong/Chiny
Uma Thurman – aktorka, producentka / USA
Linn Ullmann – dziennikarka, powieściopisarka, krytyk literacki / Norwegia
Olivier Assayas – reżyser/Francja
Jude Law – aktor i  producent / UK
Mahamat Saleh Haroun – reżyser / Chad
Johnnie To Director – producent / Hong Kong – China

Przewodniczącym Filmów Krótkometrażowych będzie francuski reżyser Michel Gondry.
Przewodniczącym Un Certain Regard będzie Emir Kusturica.

  • Filmy walczące o Złotą Palmę:

Pedro Almodóvar La piel que habito
Bertrand Bonello L’apollonide
Alain Cavalier Pater
Joseph Cedar Hearat Shulayim
Nuri Bilge Ceylan bir Zamanlar Anadolu;da
Jean-Pierre et Luc Dardenne le gamin au Velo
Michel Hazanavicius The Artist
Aki Kaurismäki Le Havre
Naomi Kawase Hanezu no Tsuki
Julia Leigh Sleeping Beauty
Maïwenn Pollise
Terrence Malick The tree of life
Radu Mihaileanu La source des femmes
Takashi Mike Ichimei
Nanni Moretti Habemus papam
Lynne Ramsay We need to talk about Kevin
Markus Schleinzer Michael
Michael Paolo Sorrentino This must be the place
Lars Von Trier Melancholia
Nicolas Winding Refn drive
Christophe Honoré  Les Bien – Aimes

Festiwal trwa od 11 do 22 maja 2011 roku

Dodaj komentarz