• 2011-05-10

W kresowym salonie

15 maja 2011 roku o godzinie 16.00 w Muzeum w Gliwicach w ramach cyklu Podwieczorki muzyczne w Willi Caro odbędzie się koncert W kresowym salonie oraz premiera filmu.

Juliusz i Janina Zarębscy, materiały udostępnione przez Muzeum w Gliwicach

Juliusz i Janina Zarębscy, materiały udostępnione przez Muzeum w Gliwicach

Antoni Brożek i Piotr Oczkowski na fortepianie zagrają utwory takich kompozytorów, jak: M.K. Ogiński, F. Chopin, S. Moniuszko, I.J. Paderewski, J. Zarębski.

W roku 1880 paryska prasa pisała: Chopin umarł – niech żyje Zarębski!. Jednak zaledwie pięć lat później sytuacja zmienia się diametralnie. Pokonany przez gruźlicę Juliusz Zarębski umiera w rodzinnym Żytomierzu w wieku zaledwie 31 lat. Przerwana zostaje wspaniała kariera kompozytorska i pianistyczna tego ulubionego i cenionego ucznia Franciszka Liszta, mrok zapomnienia na długie lata kryje nieliczne pozostawione przez niego dzieła.

Tymczasem muzyka Zarębskiego wykraczała daleko poza swoją epokę, świadcząc o tym, że jej twórca był z pewnością najciekawszą osobowością wśród polskich kompozytorów drugiej połowy XIX wieku. Majowy koncert będzie więc kolejną muzyczną premierą, ale także zainauguruje projekt, zmierzający do przypomnienia dorobku Zarębskiego oraz innych polskich kompozytorów związanych z dawnymi kresami Rzeczypospolitej.

Oprócz Zarębskiego będzie można usłyszeć w nim także muzykę urodzonego na Podolu Ignacego Paderewskiego, oraz dzieła Ogińskiego, Chopina i Moniuszki przeznaczone na duet fortepianowy. Dzięki tak dobranemu programowi słuchacze będą mogli poczuć atmosferę XIX-wiecznego kresowego salonu muzycznego.

Projekt ten w najbliższych miesiącach przedstawiony będzie w innych miastach polskich, jak również na Ukrainie, w ramach programu kulturalnego MSZ promującego Prezydencję Polski w Radzie Unii Europejskiej.

Przed koncertem, kresowej publiczności zostanie zaprezentowana płyta DVD zawierająca film dokumentujący wystawę Gliwiccy Kresowianie. Tego rodzaju film zrealizowano w Muzeum po raz pierwszy w związku z wyjątkową i dla Gliwic niezwykle ważną wystawą Gliwiccy Kresowianie, prezentowaną w Muzeum od 17 września do 31 grudnia 2010 roku.

Bożena Kubit – kuratorka wystawy – raz jeszcze prowadzi nas w świat Kresów, przez czas ich świetności, aż po tragiczne wysiedlenie Kresowian i ich trudne początki w nowym mieście, w Gliwicach.

Płyta jest uzupełnieniem książki Gliwiccy Kresowianie wydanej w roku ubiegłym, przez Muzeum w Gliwicach.
Producent filmu: Muzeum w Gliwicach
Wykonawca: ITV Telewizja Gliwice , Gliwice 2010 / 2011
15 maja 2011 r., godz. 16.00

Muzeum w Gliwicach
Ul. Dolnych Wałów 8a
44-100 Gliwice

Dodaj komentarz