• 2011-05-10

Spotkanie z Grzegorzem Królikiewiczem

12 maja 2011 roku o godzinie 19.00 w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie w ramach cyklu Re: Forma odbędzie się spotkanie z reżyserem Grzegorzem Królikiewiczem.

"Grzegorz Królikiewicz. Pracuję dla przyszłości"

"Grzegorz Królikiewicz. Pracuję dla przyszłości"

Podczas spotkania odbędzie się projekcja filmu Wieczne pretensje (1974), analiza autorska filmu dokonana przez reżysera oraz rozmowa Grzegorza Królikiewicza i Piotra Mareckiego poświęcona książce: Grzegorz Królikiewicz. Pracuję dla przyszłości.

Grzegorz Królikiewicz – urodzony 5 czerwca 1939 roku w Aleksandrowie kujawskim. Jest najbardziej radykalnym formalnie reżyserem polskiego kina. Twórca konsekwentnie uprawiający własną teorię kina, której jego filmy są wizualizacją i manifestacją. Jako jedyny dokonał fuzji kina awangardowego z kinematograficznym mejnstrimem.

W ramach spotkania w Muzeum Królikiewicz dokona analizy swojego filmu Wieczne Pretensje, jednego z najbardziej oryginalnych dzieł usytuowanych na styku sztuki współczesnej i kinematografii. W filmie tym brawurowe rozwiązania formalne Królikiewicza spotykają się z dziełami sztuki Zbigniewa Warpechowskiego powstałymi specjalnie do tego filmu i istniejącymi tylko podczas jego projekcji.

12 maja 2011 roku o godz. 19.00
Muzeum Sztuki Nowoczesnej
Ul. Pańska 3
Warszawa

Dodaj komentarz