• 2011-05-10

Co budzi lęk, samo drży ze strachu

19 maja 2011 roku o godzinie 19.00 w Galerii CK Agora we Wrocławiu odbędzie się otwarcie wystawy Piotra Flądro i Kamila Stańczaka pt. Co budzi lęk, samo drży ze strachu. Wystawę można oglądać do 13 czerwca 2011.

Kamil Stańczak, Stado, instalacja, materiały udostępnione przez CK Agora we Wrocławiu

Kamil Stańczak, Stado, instalacja, materiały udostępnione przez CK Agora we Wrocławiu

Wystawa jest opowieścią o irracjonalnym strachu, nieokiełznanym lęku przed tym, co nieznane, przed tym, co nieokreślone, co obce, inne. Piotr Flądro i Kamil Stańczak zaprezentują w Galerii w CK Agora obiekty ukazujące mroczną stronę natury, która ulega zmodyfikowaniu w wyniku interwencji człowieka.

Kamil w instalacji Stado pokaże obiekty wyprowadzone niejako ze swojego naturalnego środowiska w przestrzeń galerii, a przy tym przekształcone w sztuczne przedmioty, zastępniki rzeczywistości, ukazujące jej scenograficzny charakter. Piotr zaprezentuje serię obiektów-rzeźb oraz obrazy, których tematem przewodnim jest niepokój, jaki wzbudza przyszłość, powiązana z rozwojem technologii i eksperymentami naukowymi dokonywanymi na żywych organizmach.

Artyści, wywodzący się z różnych środowisk (Wrocław/ Lublin) wspólnie dadzą odbiorcy odczuć to, co Rudolf Otto nazwał uczuciem numinosum, połączenia holy (strefa sacrum, świętości) z unclean (to, co nieczyste, zakazane, naznaczone skazą). Obiekty pokazane na wystawie, której mottem są słowa łacińskiej sentencji Acerrimas feras umbra et vox et odor insolitus exagitat; quidquid terret, et trepidat (Najokrutniejsze zwierzęta niepokoi nawet cień i odgłos i zapach nieznany; to, co budzi lęk, samo drży ze strachu), wzbudzają fascynację, jednocześnie przerażając, wprowadzają w konsternację i zaciekawienie.

Niezdrowe zainteresowanie, jakie generują figury zwierząt Piotra Flądro oraz instalacja Stado autorstwa Kamila Stańczaka, ma być punktem wyjścia do refleksji nad lękiem i trwogą w sensie uniwersalnym: dlaczego coś, co jest nieznane nas pociąga, ale w tym samym czasie odpycha? dlaczego boimy się tego, co inne, nieznane? dokąd doprowadzą nas eksperymenty ingerujące w przyrodę?

Piotr Adam Flądro ur. , absolwent ASP we Wrocławiu, Wydział Ceramiki i Szkła. Tworzy malarstwo i obiekty o nieznanej proweniencji.

Ważniejsze wystawy:
Linia Y, galeria appendix2/Warszawa, 2010
udział w XXXIV Międzynarodowym Sympozjum Porcelana inaczej, Wałbrzych
Flądro-Sośniak, galeria studencka EMDES/Wrocław, 2009
Podwodny Wrocław, Browar Mieszczański/Wrocław
Rozmówki Polsko-Polskie, BCK /Brzeg, 2006
BAZAR SZTUKI, Galeria na Czystej/Wrocław, 2005
udział w III edycji Survivalu, Browar Mieszczański/Wrocław
Stypendysta Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Młoda Polska 2011.

Kamil Stańczak ur. w 1980 roku w Puławach. W latach 1999-2004 studiował na Wydziale artystycznym na Uniwersytecie Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie. Dyplom z malarstwa uzyskał w pracowni prof. Stanisława Żukowskiego w 2004 roku. Zajmuje się malarstwem, instalacją, konstruuje specyficzne obiekty strukturalne i kinetyczne maszyny o bliżej nieokreślonym przeznaczeniu. Pracuje na macierzystej uczelni.

Ma w swoim dorobku m.in. W 2005 roku udział w Novej Białej w Galerii Białej w Lublinie, w VI Krajowej Wystawie Malarstwa Młodych w Galerii Awangarda we Wrocławiu, Kunstmiroffsky w Galerii Kordegarda w Warszawie, a w 2006 roku uczestniczył w Konst Massan w Sztokholmie, VI Biennale Sztuki Sacrum w Częstochowie, Białej strefie w Galerii Austriackiej w Warszawie, w wystawie Malarstwo polskie XXI wieku w Galerii Zachęta w Warszawie.

Piotr Adam Flądro, fragment wystawy "Co budzi lęk, samo drży ze strachu" w CK Agora we Wrocławiu, materiały udostępnione przez organizatora

Piotr Adam Flądro, fragment wystawy "Co budzi lęk, samo drży ze strachu" w CK Agora we Wrocławiu, materiały udostępnione przez organizatora

Wernisaż: 19 maja 2011, godz.19.00
wystawa czynna do 13 czerwca
Galeria CK Agora
ul. Serbska 5a
51-111 Wrocław

Dodaj komentarz