• 2011-05-09

Wystawa poświęcona Ludwińskiemu “Wypełniając puste pola” w CSW Znaki Czasu w Toruniu

Do 20 maja 2011 roku w Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu potrwa wystawa Wypełniając puste pola/Filling the blanks, poświęcona Jerzemu Ludwińskiemu (1930-2000) – historykowi, krytykowi, teoretykowi i kuratorowi sztuki, jednemu z najważniejszych animatorów polskiej sceny artystycznej drugiej połowy XX wieku. Na wystawie, kuratorowanej przez Piotra Lisowskiego, prezentowane będą prace Włodzimierza Borowskiego, Jana Chwałczyka, Wojciecha Gilewicza, Rafała Jary, Katarzyny Krakowiak, Mateusza Kuli oraz Stefana Müllera.

Jan Chwałczyk, “Reproduktor cienia rzucanego” (1967), fot. dzięki uprzejmości artysty

Jan Chwałczyk, “Reproduktor cienia rzucanego” (1967), fot. dzięki uprzejmości artysty

Projekt, oparty w zasadniczej części o dokumenty dotyczące działalności Ludwińskiego, przyjmuje formę nietypowej podróży przez archiwalia. Takie ujęcie w dużym stopniu zdeterminowała sama biografia krytyka, który w swojej praktyce zawodowej działał w różnych ośrodkach i środowiskach twórczych, dążąc do decentralizacji sztuki i do sformułowania swoistego języka krytyki artystycznej.

Wystawa podejmuje dialog z postawą krytyka na kilku poziomach. W pierwszej kolejności widz przygląda się strategii kuratorskiej Ludwińskiego, wypracowującej swoisty dwugłos: kurator/krytyk – artysta nastawiony na ujawnienie faktów artystycznych, traktującej przestrzeń galerii w kategoriach studia/pracowni, gdzie istotą jest procesualny charakter działań. Zmiany zachodzące w Galerii Pod Moną Lisą w naturalny sposób prowokują myśl teoretyczną Ludwińskiego. Formułowane w jego wykładach, odczytach czy tekstach postawy skierowane były w głównej mierze ku analizie procesu twórczego, sytuującego się pomiędzy ideą a jej materialną realizacją. Równie ważna była sama ewolucja sztuki, która przyjęła formę totalną, ulegając wykipieniu i tym samym rozmyciu w rzeczywistości. Nastąpiło coś co można by określić wypełnianiem pustych pól, które jeszcze nie zostały spenetrowane przez sztukę.

Wystawa Wypełniając puste pola prezentuje artystów, których prace stanowią komentarz do trwającej reinterpretacji, której ta ekspozycja jest być może jedynie etapem. Do tak cenionej przez Ludwińskiego synergii sztuki nowoczesnej z nauką i techniką nawiązuje Jan Chwałczyk, badając relacje światła i przestrzeni. Katarzynę Krakowiak z kolei interesuje zależność przestrzeni i dźwięku. Inny rodzaj fascynacji zdradza Stefan Müller w swoich wizjonerskich, ale i utopijnych projektach urbanistycznych z lat 70.

Wątek eliminacji przedmiotu i podmiotu porusza Włodzimierz Borowski. Pogranicze sztuki i rzeczywistości przekraczają zarówno Wojciech Gilewicz, zacierający granice między rzeczywistością a jej przedstawieniem w sztuce, jak i Mateusz Kula, odkrywający potencjał sztuki w codziennych aktywnościach. Swoistym wizualnym namysłem nad biografią Ludwińskiego staje się mapa/diagram Rafała Jary, która również ma ułatwić podróżowanie po samej ekspozycji.

Wystawa zorganizowana we współpracy z Fundacją Moje Archiwum.

O.pl Polski Portal Kultury objął patronat medialny nad wydarzeniem.

Wystawa pt. Wypełniając puste pola:
25 marzec – 20 maj 2011 roku
Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu

Dodaj komentarz