• 2011-05-09

Plakat musi śpiewać!

Od 8 maja do 24 lipca 2011 roku w Galerii Malarstwa i Rzeźby Muzeum Narodowego w Poznaniu odbędzie się wystawa Plakat musi śpiewać!.

Plakat musi śpiewać! proj. Lech Majewski

Plakat musi śpiewać! proj. Lech Majewski

Przygotowana przez Muzeum ekspozycja zaprezentuje sztukę plakatu XX wieku. Nie będzie mieć ona jednak charakteru wystawy historycznej, a plakat nie będzie jedynie ilustracją do tego, co zdarzyło się w ubiegłym stuleciu. I choć wydarzenia burzliwego 20 wieku będą także widoczne na wystawie, to nacisk położony będzie na przedstawienie przemian jakim podlegał sam plakat i dzięki którym twórcom one następowały.

Ekspozycja będzie przy tym okazją do pokazania najciekawszych obiektów ze zbiorów plakatu Muzeum Narodowego w Poznaniu, nigdy dotąd w takiej skali nie prezentowanych (na wystawie pokazane zostanie około 400 prac).

W kolekcji międzynarodowego plakatu poznańskiego Muzeum znajdują się prace artystów od Alfonsa Muchy po współczesnych twórców takich jak Gunter Rambow czy Alain Le Quernec (obaj nagrodzeni przez Muzeum Nagrodą im. Jana Lenicy), w tym także znakomitych artystów polskich, spośród których wymienić można chociażby Jana Młodożeńca, Jana Lenicę, czy Henryka Tomaszewskiego.

Poznańska kolekcja zawiera także kilka plakatów takich znakomitości jak Andy Warhol, Roy Lichtenstein, Robert Rauschenberg, Joan Miró, Salvador Dali oraz Keith Haring (które również prezentowane będą na wystawie).

Kurator: Zdzisław Schubert
Vice kurator: Irena Przymus
Autor aranżacji: Raman Tratsiuk
Organizator: Muzeum Narodowe w Poznaniu

Cassandre - "Normandie"

Cassandre - "Normandie"

Wydarzenia towarzyszące:
Wystawie będzie towarzyszyć katalog oraz szereg działań edukacyjnych (warsztaty, spotkania).

  • 9 maja 2011 r. o godzinie 17.00 w Muzeum Historii Miasta Poznania – panel dyskusyjny pt. Perspektywy plakatu z udziałem wybitnych gości: Guntera Rambowa, Jürgena Döringa, Krzysztofa Zagrodzkiego, Krzysztofa Lenka, Petera Gyllana oraz René Wannera.
  • od 6 do 22 maja 2011 r. w galerii SPOT. w Poznaniu – wystawa Plakat musi śpiewać: Aneks, obejmujący plakaty, ze zbiorów Muzeum Narodowego w Poznaniu, z pierwszej dekady XXI wieku.
  • od 10 maja do 30 czerwca 2011 r. w Galerii No Women No Art w Poznaniu – wystawa plakatów Bogny Otto-Węgrzyn.
  • od 6 do 12 maja 2011 r. na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu prezentowane będą plakaty studentów inspirowane hasłem Plakat musi śpiewać!.
  • 26 maja 2011 r. o godz. 21.00 w Kinie Muza w Poznaniu – pokaz filmów Jana Lenicy i Waleriana Borowczyka.
  • od 25 do 28 maja 2011 r. na MTP odbędą się targi Arena Design. W piątkowy wieczór 27 maja, o godz. 18 przy MTP na zainteresowanych wystawą będzie czekać specjalny autobus, który dowiezie widzów pod gmach główny Muzeum Narodowego w Poznaniu.

Plakat musi śpiewać! Wystawa ze zbiorów Muzeum Narodowego w Poznaniu.
Od 8 maja do 24 lipca 2011 roku

Galeria Malarstwa i Rzeźby
Muzeum Narodowe w Poznaniu
Al. Marcinkowskiego 9
Poznań

Dodaj komentarz