• 2011-05-09

Koncert Archaicznych Pieśni Ukraińskich w Krakowie

14 maja 2011 roku o godzinie 20.00 na krakowskich Kazimierzu (wejście przez pub KolankoNo 6) odbędzie się koncert Archaicznych Pieśni Ukraińskich połączony z projekcją filmu o śpiewakach z Polesia pt. Takich pieśni sobie szukam w reżyserii Jagny Knittel.

Śpiewaczki z ukraińskiego Polesia, ze wsi Stari Koni – to nieformalny zespół objeżdżający festiwale, złożony tylko ze starszych osób, na co dzień pracujących w gospodarstwie, w polu, pasących krowy. Zaśpiewają swoje pieśni – te, które znają od matek, ojców, babek.

Najdawniejsze są pieśni obrzędowe – np. takie, które śpiewa się w czasie żniw (aby podziękować przodkom-opiekunom za dobre plony), albo te, którymi przywoływano wiosnę, czy borowe, śpiewane w lesie przy zbieraniu jagód. Nieco późniejsze są pieśni liryczne, czyli długie pieśni-opowieści. Wszystkie one są pozornie proste, ale urzekają archaicznością brzmienia. W Starych Koniach, podobnie jak i w innych wsiach tego regionu już się o nich zapomina – dziś śpiewa się wyłącznie piosenki z radia. Te stare żyją tylko w pamięci nielicznych śpiewaków – tych najwybitniejszych.

Zespół ze wsi Stari Koni to trzy kobiety, wśród nich wielka indywidualność muzyczna, obdarzona fantastycznym głosem Dominika Czekun. Kilkakrotnie śpiewaczki gościły już w Polsce. Ponieważ jest ich mało, bardzo lubią kiedy
śpiewają z nimi przyjaciele z Polski, m.in. uczestnicy projektu Ukraina
Archaiczna. Pieśni i Ludzie.

Dodaj komentarz