• 2011-05-09

“Białe małżeństwo” w Narodowym Starym Teatrze

Dnia 29 maja 2011 roku o godz. 18.00 w Narodowym Starym Teatrze w Krakowie będzie można zobaczyć spektakl pt. Białe małżeństwo w wykonaniu Wrocławskiego Teatru Współczesnego.

"Białe małżeństwo", plakat

"Białe małżeństwo", plakat

Napisany w 1973 roku dramat Białe małżeństwo Tadeusza Różewicza, to tekst o terrorze języka i terrorze płci (zarówno tej biologicznej, jak i tej kulturowej), o niemożności ucieczki od ról wyznaczanych nam przez społeczeństwo i od tych, w które wpycha nas własne ciało. To także tekst o poszukiwaniu wolności, pragnieniu oryginalności i swobody ekspresji. Dramat-pytanie, czy istnieje jakaś alternatywa dla binarnej wizji świata i człowieka? Ale przede wszystkim to niesłychanie przenikliwy, niezmiennie aktualny, gorzki i śmieszny zarazem, obraz kondycji erotycznej Polaka.

O dramacie:

Różewiczowska narracja mieni się od cytatów i parafraz. Brak linearności sprawia, że niczym w kalejdoskopie, w każdej z 13 scen przyglądamy się jednej rodzinie z trochę innej perspektywy i w trochej innej konstelacji. W genialny sposób mamy zaprezentowane wszystkie możliwe formy, jakie przybiera i w jakich objawia się pożądanie, wszelkie lęki i frustracje, traumy i kompleksy, przesądy i stereotypy. Historia Bianki, pozornie zwyczajnej dziewczynki, która dojrzewa i za chwilę zostanie wydana za mąż, staje się traktatem o męsko-damskiej relacji, o istocie bycia z drugim człowiekiem. Idea białego małżeństwa, jawi się jako alternatywa dla człowieka boleśnie odczuwającego tragiczny podział na duszę i ciało, pytanie tylko, czy jest to idea możliwa do zrealizowania?

O spektaklu:

Jest w tym spektaklu oszczędność formy, która pozwala w pełni wybrzmieć temu, co zapisane w słowach – Magda Piekarska, Gazeta Wyborcza – Wrocław.

Tadeusz Różewicz
Białe małżeństwo

Reżyseria i opracowanie muzyczne: Krystyna Meissner

Scenografia: Andrzej Witkowski
Muzyka: Piotr Dziubek
Choreografia: Maćko Prusak
Asystent reżysera: Piotr Łukaszczyk
Inspicjent: Katarzyna Krajewit

Występują:

Bianka – Katarzyna Bednarz
Paulina – Katarzyna Z. Michalska
Beniamin – Piotr Łukaszczyk
Matka – Elżbieta Golińska
Ciotka – Ewelina Paszke–Lowitzsch
Ojciec – Jerzy Senator / Tadeusz Ratuszniak
Dziadek – Jacek Piątkowski (gościnnie)
Kucharcia – Anna Błaut / Beata Rakowska
Pan Feliks – Tadeusz Ratuszniak / Mieszko Barglik (gościnnie)
Młodzieniec – Mieszko Barglik (gościnnie)
Nieznajomy – Michał Dudziński (PWST)
oraz Barbara Chodorowicz, Aleksandra Dytko (IV rok PWST), Dorota Kozikowska, Jolanta Solarz (IV rok PWST), Małgorzata Zagrodzka;

Premiera: 10 września 2010

Narodowy Stary Teatr
Duża scena Narodowego Starego Teatru
ul. Jagiellońska 1
Kraków

Dodaj komentarz