• 2011-05-07

Sting, Bregović i klezmerzy czyli Dźwięki muzyki na 51.KFF

Dnia 23 maja 2011 roku rozpoczyna się Krakowski Festiwal Filmowy, którego jedną z najbardziej rozpoznawalnych sekcji tematycznych jest sekcja Dźwięki muzyki. Składają się na niego filmy dokumentalne, które ogniskują swoje zainteresowanie na biografiach muzyków, historiach zespołów lub całych gatunków muzycznych. Filmy, w których główną rolę odgrywa muzyka będą pokazywane w samym sercu Krakowa – w Kinie Pod Baranami zlokalizowanym przy Rynku Głównym oraz po raz pierwszy w kinie plenerowym Pod Wawelem.

Rockman z Korsyki (Rock and Roll… Of Corse!), reż. Lionel Guedj, Stéphane Bébert

Rockman z Korsyki (Rock and Roll… Of Corse!), reż. Lionel Guedj, Stéphane Bébert

Podobnie jak w roku ubiegłym podczas 51. edycji Dźwięki muzyki zabrzmią pod dachem i pod gołym niebem. W tym roku organizatorzy Krakowskiego Festiwalu Filmowego zapraszają do rozbawionego, rockowego Londynu przełomu lat 70. i 80., kiedy karierę rozpoczynał zespół The Police; na energetyczne koncerty zespołu The Klezmatics, który ma wyjątkowy dar porywania tłumów; na nostalgiczną wyprawę do Odessy; na spacer norweskim ulicami, gdzie byli narkomani biorą udział w nowatorskim projekcie nagrywając płytę z muzyką opowiadającą o ich doświadczeniach; na koncert do Budapesztu i na europejskie przedwojenne bezdroża, gdzie ramię w ramię grali klezemarzy i lautarzy; oraz do chylącej się ku upadkowi Jugosławii, kiedy wyobraźnię młodych ludzi rozpalał zespół Bijelo Dugme, którego liderem był Goran Bregović.

Na cykl składają się filmy:

  • Klezmatics: na świętej ziemi (The Klezmatics: on Holy Ground), reż. Erik Greenberg Anjou, USA, 2010, 105 minut

The Klezmatics to za duży na małe sale koncertowe nowojorski zespół, który łączy muzykę klezmerską z elementami jazzu, gospel i rocka. Ich energetyczne koncerty porywają do tańca tłumy, o czym kilkakrotnie można było się przekonać na ulicy Szerokiej w Krakowie podczas Festiwalu Kultury Żydowskiej. Dokument portretuje członków grupy, którzy starają się pogodzić swoją pasję do muzyki z życiem rodzinnym i innymi zainteresowaniami. Podczas światowej trasy zdobywcy nagrody Grammy odwiedzili też Polskę.

Seanse:
23 maja / 22.00 / Kino pod Wawelem
28 maja  / 22.00 / Kino Pod Baranami / Sala Czerwona

The Klezmatics

The Klezmatics

  • Bijelo dugme (White Button), reż. Igor Stoimenov, Serbia, 2010, 85 minut

W połowie lat 70. w Jugosławii z wielką siłą eksplodował rock’n’roll. Muzyczną sceną zawładnęło wtedy Bijelo Dugme – zespół, którego liderem był Goran Bregović. Nagrywali płyty na Zachodzie, wprawiali kraj w osłupienie ekscentrycznymi strojami i skandalicznymi wybrykami, a jednocześnie tworzyli po serbsku, bośniacku i albańsku. Muzycy – popularniejsi niż prezydent Tito, hołubieni przez nastolatki i ich babcie – przeorali świadomość socjalistycznej republiki, która właśnie zaczynała drżeć w posadach.

Seanse:
24 maja / 22.00 / Kino Pod Baranami / Sala Czerwona
26 maja / 22.00 / Kino pod Wawelem

  • Rockman z Korsyki (Rock and Roll… Of Corse!), reż. Lionel Guedj, Stéphane Bébert, Francja, 2010, 90 minut

Pirat z Korsyki, który podgrzewał mleko dla syna Stinga, a w londyńskich barach nie miał godnego siebie przeciwnika. Francuski gitarzysta algierskiego pochodzenia, członek The Police, Henry Padovani jest bohaterem i narratorem filmu. Prowadzi widza przez meandry rock’n’rolla lat 70. i 80., a jego sławni przyjaciele – Sting czy Kim Wilde – oprowadzają nas po życiu człowieka, którego niezwykle cenią za oddanie i lojalność. A wszystko przy wtórze gitar The Clash, The Who, The Pretenders i The Police.

Seanse:
24 maja / 22.00 / Kino pod Wawelem
26 maja / 22.00 / Kino Pod Baranami / Sala Czerwona

  • Pieśni ulicy (Songs from the Street), reż. Mali Finborud Nøren, Norwegia, 2010, 58 minut

Kent, Clas i Charlie żyją na ulicy i każdego dnia zmagają się ze skutkami uzależnienia narkotykowego oraz obojętnością ze strony przechodniów. Z inicjatywy magazynu Oslo, który powstał z myślą o pomocy środowiskom narkomanów, mężczyźni biorą udział w muzycznym projekcie The Street Record. Wykonane przez nich piosenki, które stanowią klucz do zrozumienia ich doświadczeń, zostają wydane w formie albumu i trafią do sprzedaży. Zaangażowany dokument Mali Finborud Nøren śledzi losy tego nowatorskiego projektu.

Seanse (razem z Z serca Odessy):
25 maja / 22.00 / Kino pod Wawelem
27 maja / 22.00 / Kino Pod Baranami / Sala Czerwona

  • Z serca Odessy (From the Heart of Odessa), reż. André Schreuders, Holandia / Ukraina 2007, 60 minut

Alec Kopyt, muzyk z Amsterdamu przyjeżdża do Odessy na zaproszenie przyjaciela – by ponownie śpiewać pieśni na Mołdawiance – dawnej żydowskiej dzielnicy. Alec kompletuje zespół, by zagrać w nowo otwartej restauracji towarzysza z dawnych lat. Wspólnie z nim wędrujemy po Odessie odwiedzając miejsca, które opuścił 15 lat temu. Odżywają jego wspomnienia – i to stanowi siłę tego bardzo osobistego filmu.

Seanse (razem z Pieśni ulicy)
25 maja / 22.00 / Kino pod Wawelem
27 maja / 22.00 / Kino Pod Baranami / Sala Czerwona

  • Inni Europejczycy (The Other Europeans), reż. Yvonne Andrä, Wolfgang Andrä, Niemcy 2010, 122 minuty

14 znanych na arenie międzynarodowej muzyków żydowskiego i romskiego pochodzenia rusza w podróż przez Stary Kontynent. Poszukują sposobu powrotu do czasów, w których klezmerzy i lautarzy, zanim nie rozdzieliła ich II wojna światowa, odgrywali ważną rolę w tworzeniu i przekazywaniu europejskich tradycji muzycznych.

Seanse:
23 maja / 22.00 / Kino Pod Baranami / Sala Czerwona
28 maja  / 22.00 / Kino pod Wawelem

  • Wiatr od wschodu (Eastern Wind: the Film), reż. György Szomjas, Węgry 2010, 80 minut

Michel jest muzykiem, który z żoną Węgierką mieszka w małej wiosce w Prowansji. Małżeństwo ma 24-letni syna, Baltazara, który gra na skrzypcach. Michel zostaje zaproszony do udziału w koncercie w Budapeszcie i zabiera ze sobą syna. Dla Baltazara ta podróż to powrót do korzeni, do ojczyzny matki, dla Michela to doskonała okazja do zagrania koncertu ze starymi przyjaciółmi.

Seanse:
25 maja / 22.00 / Kino Pod Baranami / Sala Czerwona
27 maja / 22.00 / Kino pod Wawelem

Dodaj komentarz