• 2011-05-07

Kontrowersyjny “Pan Tadeusz” na Dużej Scenie

Dnia 10 i 11 maja 2011 roku na Dużej Scenie Teatru Wybrzeże odbędą się kolejne spektakle Pana Tadeusza. Przedstawienie wzbudziło skrajne reakcje pośród widzów i krytyki teatralnej.

"Pan Tadeusz" spektakl, reż. Jarosław Tumidajski

"Pan Tadeusz" spektakl, reż. Jarosław Tumidajski

Wszyscy znamy Pana Tadeusza. Naszą epopeję narodową, w której nasz wieszcz Adam opisuje wspaniałym trzynastozgłoskowcem piękno naszej ojczyzny. To prawda. Ale można też przeczytać Pana Tadeusza inaczej, odrzucić okrągłe zdania z lekcji polskiego i wnikliwiej przyjrzeć się jego treści i sensom. Wtedy zapisany w nim obraz Polski wyda się nam zupełnie inny. Mickiewicz przedstawia nasz kraj jako pole bitwy, miejsce permanentnego konfliktu, w którym spierają się wszyscy i o wszystko. Opisuje patologie polskości. Otwiera pole do debaty, do krytycznej dyskusji o narodzie. Za romansowo-sensacyjną fabułą i urzekającymi opisami przyrody kryje się ostry i bardzo celnie naszkicowany portret nas samych, toczących wojnę o Polskę.

Pan Tadeusz Adama Mickiewicza – najnowsza premiera Teatru Wybrzeże – nie jest kolejnym dziełem ku pokrzepieniu serc. To mocny i bezkompromisowy obraz Polski sprzed dwóch wieków i Polski dzisiejszej.

Mirosław Baran, Gazeta Wyborcza

Po premierze Pana Tadeusza w Teatrze Wybrzeże chyba już nikt nie powie, że tekst Adama Mickiewicza jest stary i słusznie należy go pozostawić na bibliotecznej półce dla następnego grona historyków literatury, którzy po raz kolejny będą go rozpatrywać z tylko sobie wiadomym romantycznym natchnieniem i pieczołowitością.

Mariusz Kołodziejski, Teatralia Trójmiasto

Adam Mickiewicz
Pan Tadeusz
Adaptacja, reżyseria i opracowanie muzyczne: Jarosław Tumidajski
Scenografia i wideo: Mirek Kaczmarek
Występują: Piotr Chys (Tadeusz), Jerzy Gorzko (Podkomorzy), Emilia Komarnicka (Zosia), Łukasz Konopka (Hrabia), Michał Kowalski (Gerwazy), Jacek Labijak (Jankiel Ryków), Krzysztof Matuszewski (Sędzia), Robert Ninkiewicz (Robak / Jacek Soplica), Cezary Rybiński (Asesor), Maciej Szemiel (Protazy), Marek Tynda (Rejent), Jarosław Tyrański (Wojski).

Premiera: 16 kwietnia 2011 roku

Teatr Wybrzeże
ul. Św. Ducha 2
80-834 Gdańsk

Dodaj komentarz