• 2011-05-07

Filmy Carlosa Saury

We wtorek 10 maja 2011 roku w kinie Alchemia odbędzie się pokaz filmów Carlosa Saury.

Plakat filmu "Ja, Don Giovanni"

Plakat filmu "Ja, Don Giovanni"

  • 17.00 Ja, Don Giovanni, reż. Carlos Saura, Hiszpania/Portugalia 2009, 127 min.

Wenecja, rok 1763. Pisarz Lorenzo da Ponte prowadzi rozpustne życie. Kiedyś był księdzem, ale liczne skandale i romanse sprawiły, że został wydalony do Wiednia. Wspierany przez przyjaciela i mentora, Giacomo Casanovę, zostaje przedstawiony ulubionemu kompozytorowi cesarza – Salieriemu i nowoprzybyłemu na dwór Wolfgangowi Amadeuszowi Mozartowi.

Próbując zaszkodzić karierze Mozarta, Salieri przekonuje cesarza Józefa II, by ten zatrudnił nieznanego libertyna, jako autora libretta do Wesela Figara. Stanie się jednak inaczej. Namiętny charakter da Ponte, który znów zakochał się do szaleństwa i jego sentymentalne spacery po Wiedniu posłużą mu także za inspirację do napisania genialnego libretta do jednego z najpiękniejszych i najmocniejszych dzieł Mozarta – Don Giovanniego.

"Fados" w reż. Carlosa Saury

"Fados" w reż. Carlosa Saury

  • 19.30 Fados – reż. Carlos Saura, Hiszpania/Portugalia 2007, 90 min.

Najnowszy muzyczny dokument Carlosa Saury mistrza gatunku, poświęcony portugalskiej tradycji Fados. Fados to pełne pasji i lamentu dziewiętnastowieczne pieśni – ballady, które stanowią wspólną spuściznę wszystkich Portugalczyków. Film Saury to próba przypomnienia i powtórzenia wielkiej tradycji poprzez muzyczne misterium tańca i śpiewu. Prawdziwa uczta dla oczu i uszu.

10 maja
Kino Alchemia
ul. Jezuicka 4
Warszawa

Dodaj komentarz