Wystawa scenografii Jana Pappelbauma w Muzeum Manggha w Krakowie

10 maja 2011 roku o godzinie 18.00 w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie odbędzie się wernisaż wystawy Jana Pappelbauma Sceny / Stage.

 

Jan Pappelbaum, scenografia do sztuki "Hebda Gabler" 2005

Jan Pappelbaum, scenografia do sztuki "Hebda Gabler" 2005, materiał udostępniony przez organizatora

Jan Pappelbaum jest jednym z najważniejszych i awangardowych scenografów współczesnego teatru europejskiego. Jego prace uchodzą za oryginalne dowody na rozwój współczesnego teatru.

Jan Pappelbaum urodził się w 1966 roku w Dreźnie. Dorastał w rodzinie aktorskiej. Po krótkiej karierze sportowca i zdobyciu zawodu murarza podjął studia architektoniczne w Weimarze, gdzie założył teatr studencki artfremd/innego gatunku/, w którym razem z przyjaciółmi wystawiał sztuki Shakespeare’a i Dürrenmatta. W trakcie studiów, pracując przy Festiwalu Sztuki w Weimarze w 1995 roku, zawarł znajomość ze studentami reżyserii berlińskiej szkoły teatralnej im. Ernsta Buscha, dla których zaczął projektować scenografię teatralną. Wówczas powstały projekty dla spektakli Toma Kühnela i Roberta Schustera w Teatrze Maksima Gorkiego w Berlinie, a także dla produkcji Thomasa Ostermeiera w bat-Studiotheater(scenie Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ernsta Buscha). Razem z reżyserami Tomem Kühnelem i Robertem Schusterem oraz kilkoma aktorami tworzyli stałą grupę, z którą Pappelbaum pracował do 2001 roku teatrach we Frankfurcie: Schauspielhaus oraz Das TAT im Bockenheimer Depot.

W 1997 roku, kiedy Thomas Ostermeier wraz z innymi reżyserami i aktorami objął scenę Die Baracke przy Deutsches Theater, Jan Pappelbaum przekształcił ją w przestrzeń teatralną pozwalającą na swobodną kreację widowni i sceny. Eksperymentalne i nieskrępowane podejście do gry i przestrzeni teatralnej sprawiło, że w 2000 roku Thomas Ostermeier razem z choreografką Sashą Waltz objął kierownictwo artystyczne nad teatrem Schaubühne am Lehniner Platz. Jedynym w swoim rodzaju teatrem, o którego jakości przesądza możliwość swobodnego kształtowania przestrzeni w zależności od potrzeb konkretnej inscenizacji. I to właśnie w tym teatrze powstały produkcje teatralne, dla których Jan Pappelbaum zaprojektował niezwykłe formaty sceniczne i nowatorskie modele sceny. Od 2001 roku Pappelbaum kieruje działem scenografii w teatrze Schaubühne am Lehniner Platz.

Artysta nie postrzega swoich projektów jako ostatecznych, lecz traktuje jako zmieniające się, inspirujące i funkcjonalne formy dla gry aktorskiej i pomysłów inscenizacyjnych. Kreuje przestrzeń totalną o nowatorskich i zaskakujących perspektywach sceny i układu widowni. Rekonstruuje obrazy i rysunki z historii współczesnej, modernizmu i Bauhausu, łączy je, nadaje im nowe znaczenie i tworzy z nich zmienną architekturę sceniczną.

Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie prezentuje po raz pierwszy w Polsce wystawę, którą wcześniej pokazano w Muzeum Architektury w Oslo. Ekspozycję tworzy materiał zdjęciowy i filmowy z ponad 80 produkcji tego niezwykłego kreatora przestrzeni i scenografa. Wybrane modele scen do spektakli Nora i Budowniczy Solness Ibsena, Hamlet i Otello Shakespeare’a oraz fragmenty zapisów filmowych spektakli dowodzą, jak różnorodne są jego scenografie i jak pomysłowo łączą się z zamysłem reżyserskim i aktorskim inscenizacji. Główną atrakcją wystawy jest instalacja audio-wideo do spektaklu w reżyserii Thomasa Ostermeiera z 2005 roku pt. Hedda Gabler.

Wernisaż:10 maja 2011 roku o godzinie 18.00.
Wystawa będzie czynna do 3 lipca 2011 roku.

Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha
ul. M. Konopnickiej 26
Kraków

Dodaj komentarz