• 2011-05-07

Finisaż wystawy “MIR” w Galerii Arsenał w Białymstoku

W nocy z 14 na 15 kwietnia 2011 roku podczas Nocy Muzeów w Galerii Arsenał w Białymstoku odbędzie się finisaż wystawy MIR.

MIR w Galerii Arsenał w Białymstoku

MIR w Galerii Arsenał w Białymstoku

Artyści biorący udział w wystawie to: Ewa Axelrad, Wojciech Bąkowski, Michał Budny, Aneta Grzeszykowska, Anna Molska, Norman Leto, Franciszek Orłowski, Katarzyna Przezwańska, Mateusz Sadowski, Konrad Smoleński, Iza Tarasewicz.

Koncepcja wystawy odwołuje się do prawniczego pojęcia miru domowego. Z literackiego punktu widzenia, termin ten kojarzy się z ciepłem domowego ogniska, ale zasadniczo używany jest tylko w negatywnym kontekście, właśnie przy okazji naruszenia miru domowego. MIR zatem będzie wystawą o domu i rodzinie go zamieszkującej, ale zgodnie z praktyką prawną użyty zostanie przewrotnie – prace pokazane na wystawie dotyczyć będą w dużej mierze tego, co w czterech ścianach domu jest niepokojące, duszne i opresyjne.

Organizatorzy wystawy chcą także zwrócić uwagę na przyzwyczajenia naszej percepcji i wskazać na te bogate w psychologiczne znaczenia elementy architektury, które często umykają naszej uwadze. Podjęty zostanie zatem szereg wątków próbujących opisać funkcjonowanie współczesnego człowieka w kontekście przestrzeni, jaką zamieszkuje. Tym samym, trzonem wystawy będzie relacja psychologii i architektury.

Koncepcja wystawy uwzględnia charakterystykę przestrzeni Galerii Arsenał – szereg sal wystawowych różnych rozmiarów przypomina układ pokoi w dużym mieszkaniu. To skojarzenie chcielibyśmy uwypuklić aranżując wystawę. Dobór artystów uwzględnia ich dotychczasową praktykę. Wszyscy zaproszeni artyści (urodzeni w latach 70-tych lub na początku 80-tych) osadzają swoją twórczość na przecięciu prywatnego doświadczenia z szerszą perspektywą społeczną, w twórczości każdego z nich przejawia się silny wpływ doświadczenia architektury.

MIR w Galerii Arsenał w Białymstoku

MIR w Galerii Arsenał w Białymstoku

Finisaż wystawy – Noc Muzeów 14 na 15 maja 2011 roku.
Kuratorzy: Zuzanna Hadryś, Michał Lasota

Galeria Arsenał,
ul. Mickiewicza 2,
Białystok

Dodaj komentarz