• 2011-05-06

“Obrock” – spektakl według Witkacego w Teatrze Studio

10 i 11 maja o godz. 19.00 po kilku miesiącach nieobecności na deski warszawskiego Teatru Studio powraca spektakl Obrock w reżyserii Bartosza Zaczykiewicza, oparty na dramacie Matka Stanisława Ignacego Witkiewicza. Fantomy wyobraźni Witkacego i jego intelektualne obsesje zostały rozpisane na dwa głosy spektaklu Studio przez Irenę Jun i Jarosława Gajewskiego.

„Obrock”, reż. Zaczykiewicz, fot. Okołowicz

„Obrock”, reż. Zaczykiewicz, fot. Okołowicz

Głowa Witkacego widziana od środka. Głowa artysty, w której kotłują się pytania o rzeczy wysublimowane i przyziemne, tajemnicę istnienia i byt materialny. Pytania o sumienie artysty, jego rozterki, nadzieje. O cenę geniuszu, o cenę wierności idei twórczej. W tejże głowie rozgrywa się walka o rolę i miejsce sztuki jako czynu. Walka i klęska, groteskowa i przejmująca porażka? Myśli, sieczka, obrok, Obrock…

Demoniczny nadkabaret i dwójka protagonistów, wymieniających się rolami: matka i syn. Przetworzone artystycznie życiowe relacje Witkacego i fantomy jego wyobraźni, proza życia i intelektualne obsesje zostały rozpisane na dwa głosy spektaklu Studio przez mistrzowskich interpretatorów: Irenę Jun i Jarosława Gajewskiego.

scenariusz: Ewa Ignaczak
reżyseria: Bartosz Zaczykiewicz
scenografia: Aleksandra Semenowicz
muzyka: Tadeusz Wielecki
światło: Mirosław Poznański
występują: Irena Jun i Jarosław Gajewski (aktor Teatru Polskiego)
zdjęcia do spektaklu: S. Okołowicz

Teatr Studio, im. St.I. Witkiewicza
00-901 Warszawa,
Pałac Kultury i Nauki

Dodaj komentarz