• 2011-05-06

Krakowskie premiery dokumentalne czyli 4:2 dla kobiet

W maju 2011 w Krakowie – Pozakonkursowy cykl Krakowskie premiery dokumentalne zajmuje jedno z bardziej eksponowanych miejsc w programie Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Założeniem tej sekcji jest prezentacja najnowszych dokumentów, które dotykają aktualnych tematów, niejednokrotnie trudnych bądź kontrowersyjnych.

"Karla przychodzi na świat", reż. Koen Suidgeest

"Karla przychodzi na świat", reż. Koen Suidgeest

W tym roku twórcy z Hiszpanii, Izraela, Niemiec i Stanów Zjednoczonych postawią widzom pytania o kwestie obyczajowe, społeczne i artystyczne; pytania w skali makro i mikro.

Podczas tegorocznej edycji cykl Krakowskie premiery dokumentalne odsłoni bardziej kobiece oblicze – zapowiada Krzysztof Gierat, dyrektor Krakowskiego Festiwalu Filmowego – W czterech z sześciu filmów składających się na cykl głównymi bohaterkami są kobiety, a z nimi na pierwszy plan wysuwają się historie intymne i rodzinne.

Takie choćby jak perypetie związane z poszukiwaniem odpowiedniego partnera. W hindusko-niemieckiej koprodukcji Aranżowane szczęście, zgodnie z wielowiekową tradycją, wybranek zostanie przyprowadzony do panny młodej przez troskliwą hinduską rodzinę. Atrakcyjna starsza pani, Nili Tal, reżyserka, a zarazem bohaterka filmu Sześćdziesiątka w wielkim mieście obiera inną drogę – przełamując stereotypy związane z podeszłym wiekiem, daje ogłoszenie do gazety i umawia się na randki. Czy wyzwolonej 60-latce przyklasnęłyby bohaterki popularnego amerykańskiego serialu, którego tytuł ten dokument parafrazuje?

Filmy Kochając Sophię i Karla przychodzi na świat koncentrują się z kolei na miłości macierzyńskiej. Pierwszy z dokumentów dotyka zaplątanej w trudne tematy narkomanii i prostytucji matczynej walki o życie córki. Drugi wrzuca widza w świat, w którym młoda bezdomna kobieta oczekuje narodzin córeczki. Ulica czy nawet park to na pewno nieodpowiednie miejsca na wychowywanie potomstwa, a jednak ludzie pozbawieni domu, nie chcą wyzbyć się fundamentalnych ludzkich pragnień i emocji. A może powinni?

Oddając pole kobietom w sferze emocji i kreowania życia rodzinnego, mężczyźni realizują się w sztuce i nauce. Niemieckie Solartaxi to swoisty film drogi, w którą zabiera widzów bohater historii Louis Palmer, wynalezionym przez siebie pojazdem napędzanym energią słoneczną. Natomiast Korespondencja Jonas Mekas – J. L. Guerin to filmowa rozmowa dwóch eksperymentatorów, którzy ciągle poszukują nowych form wyrazu. Jednego z nich dobrze znamy – Jonas Mekas gościł w zeszłym roku na Krakowskim Festiwalu Filmowym, jako honorowy gość, laureat Nagrody Smok Smoków w uznaniu za całokształt twórczości.

"Solartaxi", reż. Erik Schmidt

"Solartaxi", reż. Erik Schmidt

Na cykl Krakowskie Premiery Dokumentalne składają się filmy:

  • Sześdziesiątka w wielkim mieście (Sixty and The City), reż. Nili Tal, Izrael 2010, 70 minut

Życie zaczyna się po sześćdziesiątce – tak przynajmniej twierdzi Nili Tal, reżyserka i bohaterka filmu, która zamiast niańczyć wnuki, postanowiła znaleźć przez Internet partnera na resztę swoich dni. Chętnych nie brakowało – na ofertę odpowiedziało aż 1300 mężczyzn. W ten sposób atrakcyjna starsza pani odbyła ponad 50 randek w różnych częściach świata. Czy były to poszukiwania owocne? Jedno udało się na pewno: Nili zarejestrowała kamerą swoje perypetie, tworząc film przełamujący stereotypy związane z podeszłym wiekiem.

Seanse:
27 maja / 19.30 / Kino Pod Baranami / Sala Czerwona
2 maja / 15.00 / ARS Reduta

  • Karla przychodzi na świat (Karla’s Arrival), reż. Koen Suidgeest, Hiszpania, 2010, 90 minut

Dziewiętnastoletnia Sueylin Aguilar mieszka w niewielkim parku w Managui, wraz z innymi bezdomnymi. Nie zmienia się to nawet wtedy, gdy rodzi córeczkę – Karlę. Po pewnym czasie jednak, młoda matka dochodzi do wniosku, iż pragnie dla dziecka lepszego życia, niż sama miała. Postanawia zacząć wszystko od nowa. Ale nie jest to proste… Kamera towarzyszy matce i córce, tworząc osobisty i intymny zapis życiowej próby, jaką jest dla bohaterki macierzyństwo.

Seanse:
25 maja  / 19.30 / Kino Pod Baranami / Sala Czerwona
2 maja / 15.00 / ARS Reduta

  • Kochając Sophię (Loving Sophia), reż. Ohad Itach, Izrael 2010, 54 minuty

Sophia jest córką mołdawskich emigrantów, którzy na początku lat 90. przenieśli się do Izraela. Dziewczyna, która wychowywała się w rodzinie o artystycznych aspiracjach szybko związała swoje losy z muzyką występując jako liderka folkowej kapeli rockowej. Narkotykowe uzależnienie przerwało błyskotliwą karierę zespołu, a Sophię popchnęło do prostytucji. Film jest historią jej zmagań z nałogiem, a ponad wszystko przejmującym świadectwem starań matki, która walczy o życie swojej jedynej córki.

Seanse:
25 maja / 15.00 / ARS Reduta
28 maja / 19.30 / Kino Pod Baranami / Sala Czerwona

  • Aranżowane szczęście (Arranged Happiness), reż. Daniela Dar- Creutz, Indie / Niemcy 2011, 87 minut

W Indiach małżeństwa aranżowane przez rodzinę to powszechne zjawisko. Miłość zawsze schodzi na drugi plan. Najważniejsze, by wypełnić wolę rodziny, zachować wartości przekazywane z pokolenia na pokolenie. Dla Wahedy, obiecującej aktorki i piosenkarki nadchodzi czas, by wyjść za mąż. Poszukiwanie odpowiedniego męża musi nastąpić zgodnie z tradycją – w jej przypadku małżeństwo będzie organizowane przez jej młodszego brata, Ashiqa, który wydaje oszczędności swojego życia na tę okazję.

Seanse:
24 maja / 19.30 / Kino Pod Baranami / Sala Czerwona
26 maja / 15.00 / ARS Reduta

  • Solartaxi (Solartaxi- Around the World with the Sun), reż. Erik Schmidt, Niemcy 2010, 68 minut

Louis Palmer rozpoczął swoją pełną niespodzianek przygodę w lecie 2007 roku. Wtedy to stworzył prototyp pojazdu napędzanego energią słoneczną. W ciągu 18 miesięcy odwiedził nim 40 krajów (w tym Polskę), udowadniając, że samochód o zerowej emisji spalin, zasilany wyłącznie przez słońce to nie sen. Przekonywał do tego wszystkich, których spotkał w swej podróży: gwiazdy filmowe, polityków, naukowców, ale również zwykłych ludzi. To swoiste kino drogi, pokazuje, jak niegdyś dziecięce marzenia – dziś stają się rzeczywistością.

Seanse:
24 maja / 15.00 / ARS Reduta
26 maja / 19.30 / Kino Pod Baranami / Sala Czerwona

  • Korespondencja: Jonas Mekas – J. L. Guerin (Corespondence Jonas Mekas – J. L. Guerin), reż. Jonas Mekas, José Luis Guerin, Hiszpania / USA 2011, 84 minuty

Film jest odpowiedzią na życie – ta myśl zaczerpnięta z twórczości Jonasa Mekasa stała się inspiracją dla José Luisa Guerina. Rozpoczęła się fascynująca wymiana listów, która stworzyła między nimi bardzo szczególną relację. Korespondencja… to eksperyment z wykorzystaniem języka wizualnego dwóch artystów, którzy szukają nowej formy tworzenia i wykorzystania obrazów. Z zapartym tchem śledzimy kolejne listy czytane przez samych twórców zilustrowane ich refleksjami filmowymi.

Seanse:
26 maja / 21.15 / ARS Reduta
27 maja /21.15 / ARS Reduta

Dodaj komentarz