• 2011-04-30

“Polterabend” w Teatrze Śląskim

W dniu 5 maja 2011 roku o godz. 19.00 i 6 maja o godz. 16.00 w Teatrze Śląskim w Katowicach odbędzie się spektakl pt. Polterabend.

"Polterabend", reż. Tadeusz Bradecki

"Polterabend", reż. Tadeusz Bradecki

Sztuka Polterabend St. Mutza to napisany śląską gwarą poetycki fresk, opowiadający o powikłanej historii Śląska i Ślązaków w minionym stuleciu. Debiutujący w teatrze autor przedstawia modelową Śląską rodzinę (Ojciec – Jorg, W. Sławik, Matka – Berta, A. Chechelska, Babka – E. Leśniak), rodzinę niejako ponadczasową, “wieczną”, oraz skomplikowane losy i dramatyczne wybory kolejnych, urodzonych i wychowanych w tej rodzinie pokoleń.

Rzecz zaczyna się u końca pierwszej wojny światowej, a kończy już po drugiej wojnie, zahaczając po drodze o powstania śląskie, plebiscyt i szerzej przedstawiając lata trzydzieste i czterdzieste zeszłego stulecia. W Polterabend historia Śląska, jakkolwiek burzliwa i dramatyczna, pozostaje jednak jedynie tłem dla indywidualnych dramatów, dla żmudnego procesu kształtowania się złożonej, śląskiej kulturowej tożsamości. Pytanie o tożsamość, o granice kulturowej odrębności, jest podstawowym w sztuce motorem akcji i konfliktów.

Sztuka nie jest brykiem z historii, ani nie rości sobie praw do roli wyczerpującego, socjologicznego traktatu. Autor zanurza akcję w swoistym realizmie magicznym: w znojnym, czarnym od węglowego pyłu śląskim dniu codziennym obok chłopionek i hanysów kręcą się wambiyrze i zmory, zaś przyśpieszony rytm industrializacji zderza się z powolnym, odwiecznym rytmem ludowego, wiejskiego bytowania.

Polterabend to próba metaforycznego opisania dwudziestowiecznego dramatu rdzennych Ślązaków: naciskani przez kolejne fale na przemian niemieckiego i polskiego nacjonalizmu, miażdżeni kolejnymi erupcjami totalitarnych ideologii, zmuszeni zostali do zdania okrutnego egzaminu z trwania i z przetrwania. W Polterabend śląskość jest jak przeklęty skarb -jest bezcenna, lecz za jej zachowanie płaci się cenę najwyższą.

Stanisław Mutz – Polterabend
Opracowanie tekstu i reżyseria: Tadeusz Bradecki
Scenografia: Paweł Dobrzycki
Muzyka i aranżacja: Andrzej Marko
Choreografia: Anna Majer

Rynek 10
Katowice

Dodaj komentarz