Noc Muzeów w Elektrowni

14 maja 2011 roku od godziny 18.00 do 1.00 w Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu potrwa Noc Muzeów.

Noc Muzeów w Elektrowni - plakat, materiały udostępnione przez MCSW Elektrownia w Radomiu

Noc Muzeów w Elektrowni - plakat, materiały udostępnione przez MCSW Elektrownia w Radomiu

W tym roku na publiczność czeka wystawa prac Marcina Berdyszaka, Jacka Jagielskiego i Ryszarda Ługowskiego Wszystko, co się nam wydaje, poświęcona iluzji w sztuce. Wydarzeniem Nocy będzie spektakl Bruzda przygotowany przez Leszka Mądzika z zespołem Sceny Plastycznej KUL. Ponadto przez cały wieczór odbywać się będą pokazy najlepszych animacji ubiegłorocznego krakowskiego festiwalu Ediuda&Anima oraz filmu Artura Żmijewskiego Katastrofa opowiadającego o katastrofie smoleńskiej i reakcjach społecznych, które wywołała.

Program:

Spektakl Bruzda
godz. 20.00

Niezwykły spektakl Leszka Mądzika twórcy Sceny Plastycznej KUL, wybitnej postaci polskiego i światowego teatru. W spektaklu Mądzik odrzuca to, co wszystkim kojarzy się z jego ponad trzydziestoletnią twórczością sceniczną. Rezygnuje z autorskiej konwencji teatralnej, typowych dla niego symboli i metafor oraz charakterystycznego mroku, zderzanego kontrastowo ze światłem. Po raz pierwszy też sam pojawia się w roli aktora – kreatora ożywiającego postacie swego spektaklu.
Na spektakl obowiązują bezpłatne wejściówki, które będzie można odebrać w biurze MCSW Elektrownia.

Pokaz animacji laureatów krakowskiego Festiwalu Etiuda & Anima, 76′
godz. 18.00, 20.00, 22.00

  • Schlaf/Sen, reż. Claudius Gentinetta, Frank Braun, Szwajcaria, 2010

Głęboki oddech przed wiecznym snem. Kołysanka z zamkniętymi oczami dla cichego odchodzenia.

  • In A Pig’s Eye/W oku świni, reż. Atsushi Wada, Japonia, 2010

Przed domem jest ogromna świnia. W domu mieszka ojciec, matka, dziadek oraz sześcioro dzieci. I pies. Wszyscy wiedzą o świni, a czy świnia zauważyła ludzi? Rzeczą niejasną pozostaje, w jakim zakresie wiedzą o sobie i jak się dowiadują.

  • Sinna Mann/Zły człowiek, reż. Anita Killi, Norwegia, 2009

Zły człowiek to film o tajemnicach, które nie powinny być tajemnicami. Śmierć mamusi to już za wiele dla Boya. Do dalszego życia czerpie siłę z własnej fantazji. Animacja na podstawie książki Gro Dahle i Sveina Nyhusa.

  • Kto by pomyślał?, reż. Ewa Borysewicz, Polska, 2009

Pewien mężczyzna znika w niewyjaśnionych okolicznościach. Co się z nim stało? Czy coś go dręczyło? Jak wyglądało jego życie? – na te wszystkie pytania odpowiadają ludzie, którzy się z nim stykali. Czy zagadka zostanie rozwiązana?

  • Big Bang Big Boom, reż. BLU, Włochy 2010

Krótka nienaukowa historia na temat ewolucji i jej możliwych skutków.

  • Aqatura, reż. Marcin Giżycki, Polska, 2010

Pozbawiony anegdoty, improwizowany film, malowany wodą i znikającym tuszem na magicznym papierze. Wędrówka człowieka przez świat geometrycznych form i matematycznych formuł.

  • Photograph Of Jesus/Zdjęcie Jezusa, reż. Laurie Hill, Wielka Brytania, 2008

Szukacie zdjęć Jezusa, yeti i Hitlera w 1948? Pomoc jest pod ręką dzięki tej dokumentalnej fantastyce opartej na prawdziwych historiach próśb o nieprawdopodobne obrazy. Prawdziwe archiwa stają się miejscem zderzenia faktu i fikcji, przekonania wpadają w szał, a niesforne obrazki żyją własnym życiem.

Katastrofa, reż. Artur Żmijewski, Polska 2010
godz. 19.00, 21.00, 23.00

Znany artysta multimedialny wychodzi naprzeciw wydarzeniom, które rozegrały się po katastrofie smoleńskiej. Dokument przedstawia tłumy Polaków modlących się, oddających hołd, protestujących, a także snujących teorie spiskowe na temat katastrofy lub krytykujących je, głównie pod Pałacem Prezydenckim w Warszawie. Po początkowej fazie zjednoczenia w żałobnej zadumie uwidacznia się podział polskiego społeczeństwa. W filmie występują także Rosjanie – mieszkańcy Smoleńska, którzy pytani o spisek ich władz wobec Polski bezradnie rozkładają ręce, przekonując, że ta tragedia dotknęła mocno także ich naród. Film wyprodukowało Biennale Sztuki w Sao Paulo.

Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej
Elektrownia w Radomiu
ul. Domagalskiego 5
26-600 Radom

Dodaj komentarz