• 2011-04-29

Rock-opera Krzyżacy w Toruniu

16 maja 2011 roku o godzinie 20.00 w scenerii Fosy Zamkowej w Toruniu zobaczyć będzie można muzyczne widowisko Krzyżacy. W rock-operze wystąpią polscy wokaliści: Artur Gadowski (IRA), Paweł Kukiz (Piersi), Maciej Balcar (Dżem) i Maciej Silski.

Plakat promujący rock-operę "Krzyżacy" (materiały promocyjne organizatora)

Plakat promujący rock-operę "Krzyżacy" (materiały promocyjne organizatora)

Scenariusz widowiska oparty jest na kanwie powieści Henryka Sienkiewicza Krzyżacy. Widowisko zostanie zaprezentowane w ramach cyklu wydarzeń odbywających się pod hasłem Toruń miastem pokoju, upamiętniających zawarcie Pierwszego i Drugiego Pokoju Toruńskiego.

Krzyżacy to przygotowane z wielkim rozmachem muzyczne widowisko, nawiązujące do klasyki światowej rock-opery i takich jej słynnych realizacji, jak Jesus Christ Superstar autorstwa Andrew Lloyd Webbera i Tima Rice’a. Akcja spektaklu toczy się na przełomie XIV i XV wieku, opowiada historię miłości Danusi Jurandówny (Olga Szomańska) i Zbyszka z Bogdańca (Maciej Silski) oraz zakochanej w Zbyszku Jagienki Zychówny (Joanna Dec). Historia miłosna rozgrywa się na tle konfliktu polsko-krzyżackiego i wielkiej wojny w 1410 roku. Spektakl nie stanowi próby przywołania atmosfery powieści, czy filmu, nie jest przedstawieniem historycznym, lecz współczesną rock-operą, widowiskiem utrzymanym w mrocznej, czarno-białej rockowej stylistyce – wyjaśnia Marcin Kołaczkowski, reżyser spektaklu.

Znani aktorzy i wokaliści występują we współczesnych kostiumach (autorstwa Tomasza Partyki), nowoczesna jest choreografia opracowana przez Agnieszkę Glińską z krakowskiego Art Color Ballet, a jedynym scenograficznym odniesieniem do średniowiecza są miecze.

Rock-opera Krzyżacy to widowisko muzyczne autorstwa Marcina Kołaczkowskiego (scenariusz i reżyseria), Jacka Korczakowskiego (słowa), Hadriana Filipa Tabęckiego (muzyka). Premiera spektaklu, który powstał z okazji 600-lecia Bitwy pod Grunwaldem, odbyła się 30 grudnia 2010 roku w Sali Kongresowej w Warszawie.

16 maja 2011 roku, godzina 20.00
Toruń

Dodaj komentarz