• 2011-04-27

Zaryan i Łobaszewska pod Giewontem, czyli Wiosna Jazzowa Zakopane 2011

W dniach od 29 kwietnia do 3 maja 2011 roku w Zakopanem odbędzie się Wiosna Jazzowa Zakopane 2011. Gwiazdy polskiej sceny jazzowej wezmą udział w koncertach Zakopiański Jazz, Gala Jazz Top oraz występach poświęconych Janowi Pawłowi II i Czesławowi Niemenowi. Podczas trwającego pięć dni wydarzenia usłyszymy między innymi Agę Zaryan, Grażynę Łobaszewską i trio Marcina Wasilewskiego.

Marcin Wasilewski Trio (fot. archiwum artysty)

Marcin Wasilewski Trio (fot. archiwum artysty)

Tegoroczna Wiosna Jazzowa Zakopane 2011 to pięć dni podzielonych tematycznie. W piątek 29 kwietnia festiwal rozpocznie koncert Zakopiański Jazz, podczas którego wystąpią pochodzący z Podhala Highlanders Group oraz Nika Lubowicz z zespołem. Sobota i poniedziałek to Gala Jazz Top, czyli występy laureatów plebiscytu Jazz Top 2010 miesięcznika Jazz Forum. W pierwszej części Gali usłyszymy trio doskonałego pianisty Marcina Wasilewskiego oraz, uhonorowaną wieloma prestiżowymi nagrodami, wybitną jazzową wokalistkę Agę Zaryan. Podczas drugiej odsłony wystąpi trio składające się z pianisty Krzysztofa Herdzina, basisty Zbigniewa Wegehaupta i perkusisty Cezarego Konrada. Następnie usłyszymy Jarka Śmietanę wspólnie z Wojtkiem Karolakiem i Maciejem Sikałą.

Niedziela 1 maja będzie dniem poświęconym Papieżowi Janowi Pawłowi II. Swój muzyczny hołd koncertem zatytułowanym Santo Subito, oddadzą Ojcu Świętemu artyści grający z Markiem Bałatą w ramach projektu Chamber Orchestra. Dwa dni później, 3 maja, młoda, zahaczająca o elektro-jazz grupa Soundrise oraz dama polskiej piosenki – Grażyna Łobaszewska razem z zespołem Ajagore, zagrają koncert upamiętniający Czesława Niemena.

Zakopane jest związane z jazzem od połowy ubiegłego wieku. To właśnie tu, w górskim otoczeniu Hotelu Kalatówki spotkali się w 1959 roku Krzysztof Komeda, Jerzy Duduś Matuszkiewicz, Zbigniew Namysłowski, Jan Ptaszyn Wróblewski, Roman Polański i inni, wielcy artyści polskiej elity artystycznej. Idea jesiennych jam sessions odnowiona po długiej przerwie w 1997 roku, do dziś cieszy się dużym zainteresowaniem wykonawców i słuchaczy. W 2004 roku odbyła się pierwsza Zakopiańska Wiosna Jazzowa, która zgromadziła w Zakopanem wielu doskonałych muzyków. Dziś festiwal pod nazwą Wiosna Jazzowa Zakopane to już stały punkt w życiu kulturalnym miasta i ważny fragment kalendarza każdego miłośnika muzycznych brzmień najwyższej próby.

29 kwietnia – 3 maja 2011 roku
Zakopane

Dodaj komentarz