• 2011-04-27

Dy Tagowska: Nigredo

28 kwietnia 2011 roku o godzinie 18.00 we wrocławskiej galerii Mieszkanie Gepperta rozpocznie się wernisaż wystawy Dy Tagowskiej Nigredo. Wystawa potrwa do 20 maja 2011 roku.

Nigredo Dy Tagowskiej, projekt kartki promocyjnej autorstwa Łukasza Palucha

Nigredo Dy Tagowskiej, projekt kartki promocyjnej autorstwa Łukasza Palucha

Tiamat to prastara sumeryjska bogini, która, tak jak pre-helleńska Eurynome, uosabia żeński twórczy potencjał i podstawę wszechrzeczy. Tiamat-otchłań, nie-miejsce, pustka (jak określa ją Edward C. Casey w The Fate of Place. A Philosophical History) została unicestwiona przez boga-mężczyznę, Marduka. Narzędziem mordu była włócznia – symbol falliczny. Ogromne, nieskończenie wielkie ciało Tiamat zostało następnie wykorzystane przez jej zabójcę do zbudowania świata. Tiamat istnieje więc odtąd jako ziemia i nieboskłon, jako morze i księżyc – jako rzeczy, miejsca i przestrzeń.

Mark Wigley w swoim przenikliwym eseju Untitled: Housing the Gender łączy kobietę i kobiecość z domem. Twierdzi, że warunkiem istnienia przestrzeni publicznej (czyli przestrzeni politycznej aktywności mężczyzn) jest wykluczenie kobiet. Przestrzenią tego wykluczenia jest dom, którego kobieta jest twórczynią i zarazem tworzywem. Ponownie więc – jak w opowieści o Tiamat – kobieta w rozważaniach Wigleya staje się pierwotną materią, tworzywem, którego formowanie i niewidzialne bytowanie warunkuje istnienie i funkcjonowanie uporządkowanego świata.

Tagowska odwołuje się w swojej twórczości do mitologii, mistyki i religii. W wystawie Nigredo używa motywów zaczerpniętych z wiedzy tajemnej alchemików i przepisuje złożoną symbolikę ich ezoterycznej wiedzy, w której czerń (nigredo) jest barwą Tiamat, pierwotnej nocy i matki wszechrzeczy. Nigredo jest też barwą i fazą rozkładu albo rozpuszczenia, czyli procesu niezbędnego według alchemików na drodze do rozwoju, doskonałości i odkupienia. Tiamat (podobnie jak mroczny Saturn-Kronos) jest więc dla alchemików podstawą przemiany, punktem wyjścia i matrycą.

Tagowska opowiada uniwersalne historie – stara się wyrazić uwikłanie w płeć i w tożsamość oraz zrozumieć zagadkę opozycji i współistnienia tego co duchowe i tego co materialne (oraz tego co męskie i tego co kobiece). Baśń zatytułowana Nigredo to opowieść o początku przemiany, o zniszczeniu i rozpuszczeniu – o wszechogarniającej Czerni, bez której nie może narodzić się to, co świetliste. To historia, która rozgrywa się w miejscu intymnym, a więc niewyrażalnym. To wreszcie wariant alchemicznego marzenia o doskonałej wiedzy i androgynicznej pełni zawartego w obrazie przeobrażenia pośledniej materii (ołów) w materię doskonałą (złoto) (autor tekstu: Michał Bieniek)

Wernisaż: 28 kwietnia 2011 r., godz. 18.00
Wystawa potrwa do 20 maja 2011
Galeria Sztuki Współczesnej Mieszkanie Gepperta
Wrocław

Dodaj komentarz