• 2011-04-27

“Kochankowie z Werony” legnickiego Teatru Modrzejewskiej

Fundacja Theatrum Gedanense i Gdański Teatr Szekspirowski zapraszają na polską prapremierę spektaklu Kochankowie z Werony – legnickiego Teatru Modrzejewskiej. Spektakle odbędą się w Gdańsku w dniach 6 – 9 maja 2011, w ramach obchodów 447 Urodzin Williama Szekspira.

"Kochankowie z Werony", plakat

"Kochankowie z Werony", plakat

Spektakl na motywach Romea i Julii Williama Szekspira.
przekład: Stanisław Barańczak,
scenariusz: Krzysztof Kopka,
reżyseria: Jacek Głomb,
scenografia: Małgorzata Bulanda,
ruch sceniczny: Leszek Bzdyl.

Twórcy o spektaklu:

Kochankowie z Werony są bardzo radykalną i głęboką trawestacją szekspirowskiego Romea i Julii. Przyczyną dla której czynimy tak daleko idące zmiany dramaturgiczne jest chęć usłyszenia w tym klasycznym dramacie jak najbardziej donośnego głosu Szekspira współczesnego.

Pod podobnymi zresztą auspicjami powstawały poprzednie szekspirowskie inscenizacje teatru legnickiego – Jak wam się podoba, Koriolan, Hamlet, Portowa opowieść, Otello – spektakle prezentowane na festiwalach krajowych i zagranicznych. Zawsze bowiem zależy nam, aby arcydzieła angielskiego mistrza stawały się na naszej scenie wyrazistymi wypowiedziami na temat Polski współczesnej.

Kochankowie z Werony opowiadają o społeczności, która znalazła się na progu wojny domowej. Odwieczna niechęć panująca między rodami Capullettich i Montecchich, która w dramacie Szekspira ma przyczynę niejasną i ginącą w pomroce dziejów, u nas zyskuje mocno określoną podstawę ideową: jest światopoglądowym sporem pomiędzy obozem liberałów, a partią religijnych i obyczajowych rygorystów. Obserwujemy tu swoiste zderzenie cywilizacji – jednej: przyzwalającej i hedonistycznej z drugą – represyjnie strzegącą dziedziczonego wzorca kulturowego. W naszej Weronie współistnieć będą obok siebie luksusowe domy schadzek i przeciągające pod ich oknami procesje religijne. Życie rodzinne przedstawicieli obu obozów znajdzie się w fazie rozkładu: albo za sprawą otwartej i manifestowanej swobody obyczajowej albo – przeciwnie – pełnej hipokryzji i obłudy świętoszkowatości.

Oba te nurty, szczepione ze sobą w klinczu sporu na śmierć i życie, stają się w konsekwencji równie nietolerancyjne i uciążliwe nawet dla swych wyznawców. Tak je przynajmniej odbierają przedstawiciele młodego pokolenia obu domów – Romeo i Julia. Ich szaleńcza, zakazana miłość jest w równym stopniu tryumfem uczucia, co – nie w pełni nawet świadomym – buntem wobec podzielonego świata, jaki stworzyli ich ojcowie.

Nasz spektakl osadzony jest w realiach Włoch z lat dwudziestych XX wieku.

Ważną rolę w naszym przedstawieniu będzie odgrywał lud Werony. Będą to statyści – amatorzy, których szukać będziemy zarówno w przypadku gdańskiej, jak i legnickiej premiery sztuki wśród mieszkańców “gorszych” dzielnic obu miast – gdańskiego Dolnego Miasta i legnickiego Nowego Świata. To oni będą niemymi świadkami szaleństw i intryg możnych Werony.

Spektakle:

6 i 7 maja 2011 (spektakle zamknięte)
8 maja 2011, o godzinie 19.00
9 maja 2011, o godzinie 19.00

dawna Zajezdnia Tramwajowa
ul. Kurza na Dolnym Mieście w Gdańsku

Dodaj komentarz