• 2011-04-26

Wrocławski Teatr Lalek – “Wroniec”: wernisaż wystawy i LARP

28 kwietnia 2011 roku o godz. 13.00 we Wrocławskim Teatrze Lalek odbędzie się wernisaż wystawy Pokój konspiratora połączony z prasowym pokazem gry LARP, stworzonej we współpracy z Ośrodkiem Pamięć i Przyszłość oraz członkami Międzyszkolnego Komitetu Oporu. Wernisaż zaingeruje kolejny blok prezentacji spektaklu Wroniec w reż. Jana Peszka.

"Wroniec", reż. Jan Peszek

"Wroniec", reż. Jan Peszek

Wystawa otwiera szeroki kontekst dla najnowszej premiery Wrocławskiego Teatru Lalek – Wrońca w reżyserii Jana Peszka. Jej interaktywna formuła pozwoli przez chwilę zaangażować się w działalność opozycji demokratycznej lat osiemdziesiątych. Członkowie MKO spotkają się z uczniami szkół, do których sami uczęszczali i opowiedzą o aktywności starszych kolegów. Młodzież będzie miała okazję zapoznać się z eksponatami pochodzącymi ze zbiorów Ośrodka Pamięć i Przyszłość – m.in. plakatami filmowymi i opozycyjnymi, kasetami z nagraniami utworów opozycyjnych, powielaczami, które zebrane zostaną w zainscenizowanym pokoju z lat 80’.

Ekspozycję będzie można podziwiać do 8 maja 2011. Wydarzeniem towarzyszącym wystawie, będzie gra typu LARP, w której publiczność odegra role bohaterów powieści Dukaja, odtwarzając świat stanu wojennego.

Larp daje szansę wyobrażenia sobie życie w niesamowitym, baśniowym świecie Wrońca, zaludnionym przez Milipantów, Bubeków i Pozycjonistów.

LARP (z ang. dosł. odgrywanie ról na żywo) to wspaniała zabawa polegająca na odgrywaniu wylosowanych ról. Powstaje w ten sposób improwizowany spektakl teatralny, którego każdy uczestnik – widz i aktor w jednym – ma swoje cele, motywacje, tajemnice i sam decyduje o swoim losie. Akcja LARP-u jest nieprzewidywalna, pełna niespodzianek i nieoczekiwanych zwrotów – każdy uczestnik może nią pokierować.

Jacek Dukaj
Wroniec

O spektaklu:

Głównym bohaterem Wrońca jest dziecko – mały Adaś, syn opozycyjnego pisarza. Pewnego dnia – 13 grudnia 1981 – w Polsce pojawia się tajemniczy Wroniec, który porywa rodziców chłopca. Adaś wyrusza na poszukiwania bliskich przez szare miasto, zaludnione przez Milipantów, Członków i Bubeków na usługach Wrońca, z którym walczą Panowie Oporni.

Powieść Wroniec Jacka Dukaja została wyróżniona zarówno przez krytyków skupionych w kapitułach licznych nagród (m.in. Literacka Nagroda Europy Środkowej Angelus, Paszport Polityki), jak i czytelników w plebiscytach na książkę roku. Wpisano go także na Listę Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej.

03- 07.05.2011

adaptacja: Mateusz Pakuła
reżyseria: Jan Peszek
scenografia, lalki i konstrukty: Robert Rumas
kostiumy: Julia Kornacka
muzyka: Dominik Strycharski
choreografia i ruch sceniczny: Cezary Tomaszewski

Występują: Irmina Annusewicz, Anna Bajer, Kamila Chruściel, Edyta Skarżyńska, Radosław Kasiukiewicz, Marek Koziarczyk,Konrad Kujawski, Tomasz Maśląkowski,Grzegorz Mazoń, Sławomir Przepiórka, Marek Tatko.

Wrocławski Teatr Lalek
pl. Teatralny 4
50-051 Wrocław

Dodaj komentarz