• 2011-04-23

Magia cyfrowego obrazu na 80. Urodzinach Komedy

W dniach od 27 do 30 kwietnia 2011 roku w Centrum Kultury Filmowej Stylowy w Zamościu odbędą się 80. Urodziny Krzysztofa Komedy. Podczas tego wydarzenia dwa spośród wszystkich filmów z muzyką jubilata zaprezentowane zostaną w nowych, zrekonstruowanych cyfrowo wersjach zapewniających doskonałą jakość obrazu i dźwięku.

Kadr z filmu "Do widzenia do jutra" (reż. Janusz Morgenstern)

Kadr z filmu "Do widzenia do jutra" (reż. Janusz Morgenstern)

Wyświetlone zostaną filmy:

  • NIEWINNI CZARODZIEJE

Reżyseria: Andrzej Wajda
Obsada aktorska: Tadeusz Łomnicki, Krystyna Stypułkowska, Wanda Koczeska, Kalina Jędrusik, Teresa Szmigielówna, Zbigniew Cybulski, Roman Polański, Andrzej Nowakowski, Jerzy Skolimowski

Film Wajdy ma wymiar kameralny, z zachowaniem niemal klasycznej jedności miejsca, czasu i akcji. To historia przypadkowego spotkania młodego lekarza, w którego rolę wcielił się aktor-legenda Tadeusz Łomnicki i dziewczyny (Krystyna Stypułkowska), którzy poznają się w piwnicy jazzowej i spędzają ze sobą noc. Akcja rozgrywa się głównie w czterech ścianach mieszkania, a tło społeczne zostaje ledwo zarysowane. Niewiele też dowiadujemy się o samych bohaterach, poza tym, że noszą imiona Pelagia i Bazyli. Młodzi ludzie przybierają wobec siebie maski obojętności, ukrywając pod nimi rodzące się uczucie. Prowadzą grę pozorów i zwodniczych gestów, ulegając przy tym coraz silniejszej wzajemnej fascynacji, której jednak w ramach konwencji gry – starają się oprzeć. A wszystko to zatopione w nostalgiczno – egzystencjalnym klimacie. Niewinni czarodzieje przynieśli Wajdzie dyplom na MFF w Edynburgu w 1961 roku.

  • DO WIDZENIA, DO JUTRA

Reżyseria: Janusz Morgenstern
Obsada aktorska: Zbigniew Cybulski, Teresa Tuszyńska, Grażyna Muszyńska, Barbara Baranowska, Włodzimierz Bielicki

Debiut reżyserski Janusza Morgensterna, uhonorowany I nagrodą za reżyserię na MFF w Stratford w 1961 r. i nagrodą Srebrnego Bumerangu za zdjęcia na festiwalu w Melbourne w 1962 r. Tło wydarzeń, o których opowiada film, stanowią autentyczne wątki z życiorysu Zbyszka Cybulskiego, współzałożyciela, reżysera i aktora gdańskiego kabaretu studenckiego Bim-Bom. Autentyczna jest także postać Marguerite, córki francuskiego konsula, spędzającej w Polsce jedynie wakacje i święta. W prostą, romantyczną przygodę, autorzy filmu wpletli sceny realizowane w prawdziwych gdańskich piwnicach studenckich, próbując w ten sposób utrwalić niepowtarzalne zjawisko, jakimi były kabarety w drugiej połowie lat 50. Pragnęli oddać ich nastrój, urodę i przesłanie, a tym samym wyrazić stan ducha, tęsknoty ówczesnej młodej inteligencji. Gra Zbyszka Cybulskiego oddaje to wszystko, co ukrywa się w cieniu, poza wypowiadanymi słowami, lecz jest obecne w życiu: niezgoda na nietrwałość uczuć, na świat, w którym nie ma miejsca dla romantyzmu, na szczęście ulotne jak chwila.

30 kwietnia 2011 roku, w ramach 80. Urodziny Krzysztofa Komedy, odbędzie się również koncert KOMEDA LIVE: WILKANOC & PINK FREUD.

"Niewinni czarodzieje" (reż. Andrzej Wajda)

"Niewinni czarodzieje" (reż. Andrzej Wajda)

27 – 30 kwietnia 2011 roku
Centrum Kultury Filmowej Stylowy
ul. Odrodzenia 9
Zamość

Dodaj komentarz