• 2011-04-23

Efekt Pasażu

Od 28 kwietnia do 22 maja 2011 r. w Bałtyckiej Galerii Sztuki Współczesnej w Słupsku odbędzie się wystawa pt. Efekt pasażu.

plakat

plakat

Punktem wyjścia dla kuratorów projektu stała się estetyczna i antropologiczna refleksja Waltera Benjamina, dotycząca przeobrażenia wizerunku współczesnego miasta, w którym pojawia się nowy bohater naszych czasów – flâneur – a wraz z nim – miejski pasaż. Pasaże są przestrzeniami pozostającymi z flâneurem oraz urbanistycznym otoczeniem we wzajemnym napięciu i w bliskim oddziaływaniu.

Kuratorzy projektu: Grażyna Tereszkiewicz i Roman Lewandowski podjęli w nim próbę refleksji nad antropologią miejsca i jego wirtualnego przedstawienia. Wystawa stanowi prezentację dzieł, które w sposób dosłowny bądź metaforyczny będą odwoływać się do wybranych przez artystów prywatnych bądź publicznych przestrzeni wzajemnie się przenikających i oddziałujących na siebie.

Artyści: Łukasz Dziedzic, Grzegorz Hańderek, Magda Hueckel, Szymon Kobylarz, Jerzy Kosałka, Maciej Linttner, Joanna Rzepka, Grzegorz Sztwiertnia, Andrzej Tobis, Małgorzata Wielek-Mandrela, Paulina Poczęta, Grażyna Tereszkiewicz, Zorka Wollny

Wystawie towarzyszy wykład Romana Lewandowskiego pt. Efekt Pasażu. konfrontacje i negocjacje tożsamości we współczesnych praktykach artystycznych, który odbędzie się 27 kwietnia 2011 r. o godz. 17 w Galerii Kameralnej w Słupsku.

Roman Lewandowski – kurator, krytyk sztuki i wykładowca akademicki na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. W latach 2001 – 2002 prowadził Galerię Kronika w Bytomiu. Obecnie pracuje jako kurator w Bałtyckiej Galerii Sztuki Współczesnej w Słupsku. Jest autorem ponad 250 publikacji w czasopismach, książkach i witrynach internetowych oraz ponad 100 wystaw w Polsce i za granicą (Dusseldorf, Bruksela, Miszkolc, Liege, Wenecja i in). Organizator sesji i sympozjów poświęconych problematyce sztuki współczesnej. W latach 2004-2006 był redaktorem naczelnym pisma Fort Sztuki.

Efekt pasażu

 • wykład Romana Lewandowskiego, 27 kwietnia 2011 r., godz. 17.00
  Galeria Kameralna
  ul. Partyzantów 31a
  Słupsk
 • wystawa czynna: 28.04.-22.05.2011 r.
  wernisaż: 28.04.2011 r.
  godz. 17.00 Baszta Czarownic, Al.F.Nullo 8, Słupsk
  godz. 18.00 Galeria Kameralna, ul. Partyzantów 31a, Słupsk

Dodaj komentarz