• 2011-04-23

Conrad L.Hall w Iluzjonie

29  kwietniu 2011 roku w ramach Seansu z Filmwebem, Kino Iluzjon w Warszawie przypomni postać jednego z najwybitniejszych amerykańskich operatorów Conrada L. Halla.

Zawdzięcza się mu strony wizualne do takich filmów, jak Butch Cassidy i Sundance Kid czy American Beauty i Droga do zatracenia. Z naszych propozycji filmów ze zdjęciami Halla czytelnicy Filmwebu wybrali Maratończyka Johna Schlesingera.

Conrad L. Hall (ur. 21 czerwca 1926 w Papeete, zm. 4 stycznia 2003 w Santa Monica), amerykański operator filmowy. Urodził się we Polinezji Francuskiej.  Rozpoczął studia dziennikarskie na USC, jednak przeniósł się na wydział filmowy, który ukończył w 1949. W następnej dekadzie pracował przy filmach dokumentalnych oraz produkcjach telewizyjnych. Z dużymi wytwórniami filmowymi zaczął współpracować w latach 60.

Był jednym z najbardziej utytułowanych operatorów w historii kina. Trzykrotnie zdobywał Oscara, a łącznie aż 10 razy był do tej nagrody nominowany. Pierwszą statuetkę odebrał w 1970 za zdjęcia do westernu Butch Cassidy i Sundance Kid. Druga została mu przyznana dokładnie trzydzieści lat później (American Beauty). Trzeciej – za Drogę do Zatracenia nie zdążył odebrać osobiście – zmarł na raka kilka miesięcy przed 75. ceremonią wręczenia Oscarów. W jego imieniu nagrodę przyjął syn. Droga do Zatracenia została zadedykowana właśnie jemu.

Projekcja zwycięskiego filmu odbędzie się 29 kwietnia 2011 r. o godz. 20.0
Kino Iluzjon Filmoteki Narodowej
Biblioteka Narodowa
Ul. Al. Niepodległości 213
Warszawa

Dodaj komentarz