• 2011-04-22

Wobec performance Ewy Zarzyckiej

30 kwietnia 2011 o godzinie 17.00 w Galerii Sztuki Najnowszej Miejskiego Ośrodka Sztuki w Gorzowie Wielkopolskim odbędzie się wernisaż Ewy Zarzyckiej Wobec performance. Wystawa czynna będzie do 29 maja 2011 roku.

Karolina Oleksik

Karolina Oleksik

Podczas wernisażu odbędą się następujące performance:

  • Ewa Zarzycka performance pt. Zmiany
  • Natalia Sekuła Materiał perforowany
  • Jagoda Siegień Dialog z głosem

w Active Space GSN – nowo otwartej przestrzeni Galerii Sztuki Najnowszej, przeznaczonej do prezentacji sztuki na żywo, oraz

  • Karolina Oleksik Spirala czasu i Walka z cieniem (na parkingu przed MOS-em)

Po wystąpieniach w ramach Laboratorium Sztuki Ewa Zarzycka wygłosi referat pt. Wobec performance.

Na wystawie w Galerii Sztuki Najnowszej Ewa Zarzycka zaprezentuje różne rekwizyty, których używa do realizacji swoich performance. Budować one będą specyficzny klimat jej artystycznych wypowiedzi. Będą to zatem archiwalne teksty – główne atrybuty jej przedstawień, rysunki, notatki, elementy scenografii i ready made. Z rzutników DVD i odtwarzaczy będą emitowane zapisy filmowe z wcześniejszych jej performensów.

Ewa Zarzycka – absolwentka Liceum Sztuk Plastycznych w Lublinie. Ukończyła studia w PWSSP Wrocław (obecnie ASP) na Wydziale Malarstwo Grafika Rzeźba w Katedrze Grafiki (1973-1978). Mieszka i pracuje w Lublinie i Kazimierzu Dolnym. Od 2008 roku związana jest z Akademią Sztuk Pięknych we Wrocławiu, gdzie prowadzi zajęcia z zakresu sztuki performance w katedrze Edukacji Artystycznej na Wydziale Malarstwa i Rzeźby (info. archiwum GSN).

Ewa Zarzycka należy do czołowych performerek polskich, której specyfiką są performance mówione. Wygłasza je według własnych autorskich teksów, które pisze od lat, swoje performance nazywa wystąpieniami. Oprócz performance uprawiane dziedziny sztuki to rysunek, instalacja, czasem video. W dowcipny sposób, czasami ironiczny, lecz zawsze inteligentny i błyskotliwy opowiada różne historie, prawdziwe lub zmyślone, ale zawsze wyrażające autorefleksję nad sztuką i rzeczywistością potoczną.

Wernisaż: 30 kwietnia 2011 r., godz. 17.00
Wystawa czynna do 29 maja 2011
Galeria Sztuki Najnowszej
Miejski Ośrodek Sztuki
ul. Pomorska 73
66-400 Gorzów Wlkp.

Dodaj komentarz