• 2011-04-21

Spory z historią – naziści na Górnym Śląsku

29 kwietnia 2011 roku o godzinie 17.00 w Willi Caro Muzeum w Gliwicach w ramach cyklu Spory z Historią odbędzie się spotkanie pt: Życie codzienne na Górnym Śląsku w okresie rządów nazistów.

Spory z historią, zdjęcie
Spory z historią, zdjęcie

Spotkanie poprowadzi Bogusław Tracz, zaś gośćmi będą dr Grzegorz Bębnik i dr Mirosław Sikora, pracownicy katowickiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, którzy w swojej pracy naukowo-badawczej zajmują się historią Górnego Śląska w XX w.

Czasy nazistowskie na Górnym Śląsku wciąż pozostają okresem pełnym białych plam i tematów, które czekają na opracowanie. Rządy partii hitlerowskiej kojarzone są przede wszystkim z systemem represji, obozów koncentracyjnych i prześladowań przeciwników politycznych oraz dyskryminacją mniejszości etnicznych i narodowych. Po 1933 roku na niemieckiej części regionu podjęto działania mające na celu ostateczną integrację tego obszaru z III Rzeszą. Zmieniano nazwy miejscowości, rozbudowywano istniejące miasteczka i osady.

Po klęsce wrześniowej cały Górny Śląsk znalazł się w granicach państwa niemieckiego. Gwałtownej unifikacji i germanizacji towarzyszyły procesy charakterystyczne już dla okresu wojny – wstrzymano większość inwestycji cywilnych, które ustąpiły miejsca intensyfikacji produkcji przemysłowej. Jednocześnie życie w miastach toczyło się własnym rytmem. Górny Śląsk bardzo długo pozostawał poza zasięgiem bezpośrednich działań militarnych. Po 1941 r. coraz więcej mężczyzn otrzymywało powołanie do wojska. Wraz z załamaniem się niemieckiej machiny wojennej na froncie wschodnim do domów wracali rekonwalescenci, ranni bądź okaleczeni. Na ulicach coraz częściej można było spotkać samotne kobiety w czerni, którym wojna na zawsze zabrała mężów, synów lub braci.

29 kwietnia 2011 r., godz. 17.00
Willa Caro
Muzeum w Gliwicach
Ul. Dolnych Wałów 8a
44-100 Gliwice

Dodaj komentarz