Mural autorstwa Edwarda Dwurnika w Oświęcimiu – II Life Festival Oświęcim

16 czerwca 2011 roku o godzinie 17.00, podczas II Life Festival Oświęcim, odsłonięty zostanie okolicznościowy mural stworzony przez jednego z najwybitniejszych polskich malarzy i grafików – Edwarda Dwurnika. Projekt został przygotowany specjalnie z okazji II Life Festival.

II Life Festival Oświęcim

II Life Festival Oświęcim

Edward Dwurnik to jedna z najbardziej rozpoznawalnych osobowości polskiej sztuki współczesnej – niepokorny i prowokacyjny, zmienny, nieprzewidywalny i pełen diabelskiego poczucia humoru. Jego prace budzą poruszenie i wywołują skrajne emocje, także wśród twórców najmłodszego pokolenia. Mural stworzony z okazji II Life Festival, swoją tematyką będzie nawiązywał do przesłania imprezy – propagowania pokoju, przełamywania barier i stereotypów kulturowych, a także przekazywania ducha tolerancji.

Oświęcim to specyficzne miejsce – kojarzy się z muzeum i z holocaustem. Od razu pomyślałem, że powinienem namalować przedwojennych grajków, którzy graliby na kontrabasach – mówi artysta. Okazało się, że motywacją organizatorów festiwalu jest odczarowanie tego miejsca – chcieliby żeby Oświęcim stał się normalnym miastem, nie tylko z traumą tego obozu. Stanęło na tym, że będą to młodzi ludzie, grający na pięknych, pomarańczowych kontrabasach. Te wszystkie postaci i te piękne instrumenty będą na tle mojego ukochanego błękitu pruskiego.

Edward Dwurnik bez wahania przyjął propozycję udziału w Life Festivalu – idea przyświecająca wydarzeniu jest mu bardzo bliska: Wydaje mi się, że to jest świetna idea, bo to miejsce jest przecież niesamowitym, dwudziestowiecznym symbolem. Bardzo dobrze, że Life Festival będzie w Oświęcimiu i przyciągnie tam ludzi. Prawdopodobnie będą oni odwiedzać też muzeum – mówi artysta.

Life Festival to przede wszystkim wydarzenie muzyczne. Jako jedna z najbardziej prestiżowych i wielokulturowych imprez w Polsce, gromadzi artystów pochodzących z różnych krajów i kontynentów. W tym roku w imprezie wezmą udział mi.in. James Blunt, Matisyahu, RotFront, T.Love, Blue Cafe, Kana i Dunkelbunt.

Głównym celem festiwalu jest przesłanie budowy świata wolnego od rasizmu i antysemityzmu w całym bogactwie jego różnorodności kulturowych. Do tegorocznej edycji festiwalu, organizatorzy zaprosili jednak również wybitnych przedstawicieli innych dziedzin sztuki.

16 czerwca 2011 roku, godzina 17.00
Oświęcim

Dodaj komentarz