• 2011-04-20

Zbigniew Preisner skomponuje utwór dla Młodej Polskiej Filharmonii

Zbigniew Preisner, jeden z najbardziej znanych na świecie kompozytorów muzyki filmowej, skomponuje utwór dla Młodej Polskiej Filharmonii. Prawykonanie utworu planowane jest podczas ogólnopolskiej trasy koncertowej orkiestry w październiku.

Aktualizacja z dnia 28 kwietnia 2011 roku: ze względu na bardzo duże zainteresowanie, przedłużeniu - do 6. maja 2011 (decyduje data stempla pocztowego) – uległ termin nadsyłania zgłoszeń.

Młoda Polska Filharmonia to przedsięwzięcie przygotowywane wspólnie przez Grupę Zwierciadło i Fundację Pro Bono PL – orkiestra dla wybitnie uzdolnionej muzycznie młodzieży. Ten pionierski projekt skierowany jest do najbardziej utalentowanych uczniów szkół muzycznych II stopnia w wieku 15-20 lat. Trzydziestu siedmiu młodych muzyków wybranych podczas przesłuchań, będzie się kształcić pod okiem najlepszych artystów o światowej renomie.

Dyrektorem artystycznym i dyrygentem orkiestry jest Adam Klocek – dyrektor Filharmonii Kaliskiej, który dyrygował większością orkiestr symfonicznych w Polsce a określany jest przez Krzysztofa Pendereckiego jako jeden z najbardziej obiecujących dyrygentów młodszej generacji.

Mamy szansę na stworzenie nowego, niezwykle ciekawego projektu. Najlepsi młodzi polscy muzycy będą mieli możliwość współpracy z wybitnymi osobowościami świata muzyki. Solistami, którzy jednocześnie są członkami światowej renomy zespołów orkiestrowych. Chcemy pokazać młodym ludziom, że wspólna praca i występy w orkiestrze na wysokim poziomie są czymś ciekawym i mogą dać wiele przyjemności. Najlepsi będą też mieli możliwość występu solowego z orkiestrą – mówi Adam Klocek.

Warsztaty z młodzieżą poprowadzą także muzycy z najlepszych światowych orkiestr – oboista Dudu Carmel z Israel Philharmonic, kontrabasista Edicson Ruiz z Berliner Philharmoniker i skrzypek Dimitry Vasiliev z Moscow Soloists.

Nabór do orkiestry rozpoczął się 30 marca 2011. Przesłuchania odbędą się 28 i 29 maja 2011 w Warszawie. Formularz zgłoszeniowy wraz z regulaminem jest opublikowany na stronie www.probonopl.org. Ostateczny termin przesyłania zgłoszeń mija 26 kwietnia. Kandydaci będą przesłuchiwani przez komisje złożone z solistów najlepszych polskich orkiestr oraz profesorów uczelni muzycznych między innymi Maję Nosowską, Włodzimierza Promińskiego, Piotra Reicherta, Krzysztofa Bednarczyka, Urszulę Janik oraz Piotra Sutta. Komisja będzie oceniać kandydatów na podstawie dziesięciominutowego repertuaru dowolnego oraz repertuaru orkiestrowego wybranego przez komisję.

Na początku października Młoda Polska Filharmonia wyruszy w ogólnopolskie tournée. Młodzi muzycy zagrają w Filharmonii Krakowskiej, Wrocławskiej i Bydgoskiej, w Poznaniu a także Studiu Koncertowym Polskiego Radia w Warszawie, gdzie koncert zostanie zarejestrowany. Orkiestra wystąpi również na międzynarodowym festiwalu Wszystkie Strony Świata w Puławach.

Młoda Polska Filharmonia to jedyna w Polsce orkiestra dotowana z prywatnych funduszy. Planowana jest promocja tego projektu w mediach i środowisku szeroko rozumianej kultury i sztuki. Tego typu projekty, popularyzujące muzykę klasyczną w wykonaniu najzdolniejszych młodych muzyków, cieszą się ogromną popularnością w Stanach Zjednoczonych czy Niemczech.

Celem organizatorów przedsięwzięcia jest popularyzacja szczytnej idei wzbudzania zainteresowania muzyką poważną wśród polskiej młodzieży oraz motywację młodych artystów do wzmożonej pracy.

Dodaj komentarz