• 2011-04-16

Światowe premiery nowych filmów Łozińskiego i Drygasa na 8. festiwalu PLANETE DOC

W dniach od  6 do 15 maja 2011 roku, podczas festiwalu PLANETE DOC, swoje światowe premiery będą miały, nowe filmy dwóch gwiazd polskiej sztuki dokumentalnej – Marcela Łozińskiego i Macieja Drygasa.

Maciej Drygas W cudzych listach

Maciej Drygas W cudzych listach

Tonia i jej dzieci Marcela Łozińskiego to poruszający film o rodzeństwie naznaczonym komunistycznymi wyborami ideowymi rodziców. 11-letnia Werka ze swoim 9-letnim bratem Marcelem znależli się przed drzwiami domu dziecka we Wrocławiu. Na pytanie kim są, Werka odpowiedziała: My jesteśmy dziećmi komunistów. Usłyszeli wrzask: Tylko żydokomunę nam tu przysyłają!. Jest 1949 rok. Mama Werki i Marcela, przedwojenna komunistka, zostala aresztowana. Oskarżona o współpracę z wywiadem amerykańskim odsiedzi pięć i pół roku. Ten czas jej dzieci spędza w kolejnych domach dziecka.

W Cudzych listach Maciej Drygas maluje przejmujący portret Polaków w tamtych czasach na podstawie listów czytanych przez Służby Bezpieczeństwa w PRL-u. Służby bezpieczeństwa PRL kontrolowały rocznie kilkadziesiąt milionów listów. Codziennie wyspecjalizowane komórki zajmowały się odklejaniem kopert, czytaniem i analizą prywatnej korespondencji, dzięki czemu powstawały raporty o nastrojach społecznych. Cudze listy pisane przez okres całego PRL-u – intymne, pełne bólu i rozpaczy, ale i te z pogróżkami na władzę,czy te bardziej pragmatyczne, pisane aby coś załatwić, stały się tkanką do zbudowania przejmującego portretu wewnętrznego Polaków w PRL. Film w całości złożony jest z unikalnych materiałów archiwalnych.

Oba obrazy wystartują w konkursie międzynarodowym i zawalczą o Nagrodę Magicznej Godziny dla najlepszego filmu średniometrażowego.

Oprócz wspomnianych obrazów, na 8. PLANETE DOC polski film dokumentalny będą reprezentować: Odyseja złomowa Pawła Ferdka, Obcy gen Grzegorza Kuczka, Trans-akcja Sławomira Grünberga, Planeta Kirsan Magdaleny Pięty, Agnieszki tu nie ma Pawła Jóźwiaka-Rodana, Chopin2010.pl Rafała Wróblewskiego, O duszy i innych drobnostkach Kornela Miglusa, Dlaczego konkurs? Christine Jezior oraz filmy uczniów Szkoły Filmowej Andrzeja Wajdy: Oj Boże, drogi Boże Julii Popławskiej, Marysina polana Grzegorza Zaricznego, Przyrzeczona Lesława Dobruckiego i Przesłuchanie Adama Palenty.

Od 6 do 15 maja 2011 roku
8. Festwial PLANETE DOC
Warszawa

Dodaj komentarz