• 2011-04-16

Norman Służniak w Legnickiej Galerii Sztuki

Do 1 maja 2011 roku w Galerii Sztuki w Legnicy można oglądać wystawę prac Normana Smużniaka Parfum.

Norman Smużniak, Parfum

Norman Smużniak, Parfum

Norman Smużniak jest laureatem Grand Prix XXVI Wystawy Plastyki Zagłębia Miedziowego, która odbyła się w legnickiej Galerii Sztuki listopadzie 2010 r. To właśnie jemu spośród kilkudziesięciu uczestników projektu jury postanowiło przyznać pierwszą nagrodę postaci wystawy indywidualnej z katalogiem. Na wystawie prezentowane są najnowsze poszukiwania twórcze malarza, jak i obrazy z ostatnich kilku lat.

Obrazy Smużniaka urzekają swym nieposkromieniem, a zarazem swoistym i tylko im właściwym smakiem, którego źródłem jest niezwykła malarska intuicja. Płótna prezentują symetrie prostych geometrycznych form, w których kolor tłumiony jest dyscypliną wyznaczonej kompozycji.

Jeżeli piekło (lub niebo) swych emocji artysta zmaterializował w formie obrazów o różnej wielkości, to i tak wiemy przecież, że są to jedynie wycinki, fragmenty twórczego kosmosu. Droga, jaką sobie Norman Smużniak wyznaczył w malarstwie, nie opiera się na współrzędnych geograficznych obecnie panujących mód i trendów w sztuce. Nie jest też szlakiem biegnącym z punktu do punktu. To ruch jednoczesny w wielu kierunkach.

Ostatecznie twórczość Normana Smużniaka przypomina dotykanie płaszczyzną obrazu skłębionej chmury doznań, w której nie ma jakiegoś uprzywilejowanego kierunku, sposobu rozumienia, odczuwania. I jak każda chmura ujawnia przed nami jeden prosty fakt: niebo (lub piekło) widziane od środka nie ma góry i dołu, nie ma swego dna. Czasami wydaje się, choć tego nie wiemy, że Norman za nim tęskni. Tak jak się tęskni za punktem podparcia (fragment tekstu z towarzyszącego wystawie katalogu).

Norman Smużniak – ur. w 1969 r. Studia na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza w Poznaniu, Filia w Kaliszu na kierunku wychowania plastycznego (1991), ASP we Wrocławiu na Wydziale Malarstwa i Rzeźby (1996). Uzyskał dyplom z wyróżnieniem z zakresu malarstwa sztalugowego w pracowni Prof. Andrzeja Klimczaka-Dobrzanieckiego. Adiunkt tegoż profesora na ASP we Wrocławiu oraz adiunkt i kierownik pracowni Malarstwa i Rysunku w Instytucie Sztuk Wizualnych Uniwersytetu Zielonogórskiego. Wystawiał w Polsce, Niemczech, Francji, Szkocji, Czechach i Włoszech.

Swoje prace wystawiał m.in. we Włoszech, w Szkocji, Niemczech, we Wrocławiu, Zielonej Górze, Poznaniu, Legnicy.

Wystawa: od 15 kwietnia do 1 maja 2011 r.
Galeria Sztuki w Legnicy
pl. Katedralny 1

Dodaj komentarz