• 2011-04-14

“Belfer” Wojciecha Pszoniaka w CK Agora

W dniu 17 kwietnia 2011 roku o godzinie 17.00 w Centrum Kultury AGORA we Wrocławiu po raz pierwszy wystawiony zostanie monodram Wojciecha Pszoniaka pt. Belfer.

Belfer, sztuka autorstwa belgijskiego dramaturga Jeana Pierre’a Dopagne’a, to historia nauczyciela wykładającego literaturę w szkole dla tzw. trudnej młodzieży. Praca, wykonywana do tej pory w poczuciu misji, zmienia się stopniowo w pełną nerwów grę, gdy codziennie przychodzi mu stawiać czoło uczniom mającym za nic wszelkie ideały. Jego poetycka natura musi zaś zmierzyć się z zachowaniem młodzieży pozbawionej jakiegokolwiek autorytetu…

Zobaczymy tragedię człowieka, który chciał oferować swoim uczniom coś, co uważa za najpiękniejsze, a czego oni nie potrafią przyjąć. Zobaczymy człowieka wrażliwego, postawionego wobec coraz bardziej wszechobecnego chamstwa, człowieka, który próbuje wytrzymać ten napór – mówi o swoim bohaterze Wojciech Pszoniak, powracający na polską scenę w genialnej roli belfra.

Sztuka Dopagne’a, wystawiona już w kilkudziesięciu krajach na świecie, prowokuje do dyskusji i stawia wiele pytań dotyczących relacji nauczyciel-uczeń. W tekście utworu znajdują swe odbicie sytuacje znane z otaczającej nas rzeczywistości, jak choćby masakra w Columbine czy lekcja znęcania się nad toruńskim anglistą.

Centrum kultury AGORA,
ul. Serbska 5a,
Wrocław

Dodaj komentarz