• 2011-04-13

Tworki Nataszy Sałańskiej

16 kwietnia 2011 roku w Magazynie Kultury w Krakowie odbędzie się wernisaż prac Nataszy Sałańskiej Tworki. Po wernisażu odbędzie się bębniarski jam session prowadzony przez Karola Wilkoszewskiego.

Tworki Nataszy Sałańskiej, plakat

Tworki Nataszy Sałańskiej, plakat

Tworki to takie małe potworki, małe twory wyobraźni. Najpierw miały formę drobnych bazgrołów. Pojawiały się w notatnikach podczas nudnych wykładów, spotkań, długich rozmów telefonicznych, czy też podróży pociągiem. Pierwszy poważny zbiór potworków powstał w Ljubljanie w 2008 roku. Było to ponad 100 małych potworków. Małe Tworki przyjęły formę Vlepotworków, co pozwoliło im być w bliższej relacji z ludźmi – mogły wtedy gościć na lodówkach, kontaktach, komputerach, czy też telefonach komórkowych. Później zaczęły powstawać Tworki wielkoformatowe, Tworki ceramiczne oraz Tworki szyte. Inspiracja do tworzenia nowych potworków kryła się często w fusach z kawy, plamach na podłodze, w owadach i ludziach.

W Tworkach ujrzymy cechy, które kochamy w ludziach (zwłaszcza w dzieciach) i zwierzętach. Są bezpośrednie i szczere, ukazują prawdziwe uczucia i myśli. Niektóre Tworki, podobnie jak dzieci, są zatem niesfornymi nicponiami – coś przeskrobały i udają, że są aniołkami. Niektóre są trochę nieporadne, niektóre przestraszone, zdziwione, zaskoczone… Są takie, które mają odstające uszy, są roztrzepane, potargane, futrzaste… Niektóre po prostu patrzą, a niektóre po prostu są. Na wystawie pojawi się wybór prac każdego rodzaju.

Na wernisażu będzie można nabyć Vlepotworki. A po wernisażu wziąć udział w bębniarskim jam session prowadzonym przez Karola Wilkoszewskiego.

Natasza Sałańska jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Uczyła się również w Liceum Plastycznym w Szczecinie, na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu i na Academy of Fine Arts and Design w Ljubljanie. Zajmuje się zarówno sztuką, jak i szeroko pojętym projektowaniem ( tworzy biżuterię, ilustracje, szyje torby, maluje, rysuje, montuje filmy, zajmuje się projektowaniem produktu i projektowaniem graficznym.

Prace autorki wyrażają radość i spokój, często odnoszą się do natury. Stara się pokazać najlepszą część świata prawdziwego lub też dobro ukryte w tym, co wydaje nam się złe. Natasza w projektowaniu najbardziej lubi wymyślać coś czego jeszcze nie ma, lubi łączyć sztukę z projektowaniem, a najbardziej lubi tworzyć Tworki i je rozdawać.

16 kwietnia 2011 r., godz. 19.00
Fundacja Magazyn Kultury
Kolanko No 7
ul. Józefa 17
Kraków

Dodaj komentarz