• 2011-04-13

Koncert Sinfonietta Cracovia poświęcony pamięci Jana Pawła II

17 kwietnia 2011 roku o godzinie 20.00 w Kościele p.w. Świętej Katarzyny w Krakowie odbędzie się koncert Sinfonietta Cracovia poświęcony pamięci papieża Jana Pawła II. W programie G. Mahler – Adagietto z V Symfonii, Kindertotenlieder oraz L. van Beethoven – III Symfonia Eroica.

Koncert poświęcony pamięci Jana Pawła II

Koncert poświęcony pamięci Jana Pawła II

Małgorzata Pańko – mezzosopran

Ukończyła warszawską Akademię Muzyczną, wyróżniona Medalem Magna cum Laude (2003). Stypendystka Marszałka Województwa Podlaskiego na rok 2010. Laureatka wielu konkursów wokalnych, m.in.: im. Ady Sari w Nowym Sączu (dwukrotnie), Polskiej Pieśni Artystycznej w Warszawie (I nagroda) i konkursu w Dusznikach Zdroju (I nagroda w kategorii oratoryjno-pieśniarskiej i Grand Prix). Uczestniczyła w wielu kursach mistrzowskich m.in. u Marjany Lipovšek czy Ileany Cotrubas. Występuje na scenie Teatru Wielkiego – Opery Narodowej.

W styczniu 2010, wykonując rolę Charlotte w operze Werther Masseneta, zadebiutowała w Łotewskiej Operze Narodowej w Rydze. Pracowała z wieloma znakomitymi reżyserami, m.in. Laco Adamikiem czy Achimem Freyerem. W repertuarze oratoryjno-kantatowym artystki znajdują się dzieła od Pergolesiego do Franka Martina.  Występuje również z repertuarem kameralnym i pieśniarskim. Z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Narodowej śpiewała Requiem Verdiego oraz Stabat Mater Dvořáka i Szymanowskiego. Występowała na estradach filharmonicznych w kraju i za granicą. Występowała pod batutą: Gabriela Chmury, Lawrence Fostera, Valerego Gergieva i innych.

Gabriel Chmura – dyrygent

Urodził się we Wrocławiu i tam uczył się początkowo u Adama Kopycińskiego, byłego dyrektora Opery Wrocławskiej. W 1957 roku wyemigrował z rodziną do Izraela, gdzie w 1964 roku rozpoczął studia pianistyczne, dyrygenckie i kompozytorskie w Akademii Muzycznej w Tel Awiwie. W latach 1968-71 kontynuował dyrygenturę w École Normale de Musique w Paryżu u Pierre’a Dervaux, i w wiedeńskiej Akademii Muzycznej pod kierunkiem Hansa Swarovsky’ego oraz u Franca Ferrary w Sienie. Jest laureatem prestiżowych nagród w czołowych konkursach dyrygenckich na świecie, m.in.: w 1970 roku zdobył I nagrodę Konkursu Dyrygenckiego w Besançon.

W latach 1974-91 był kolejno dyrektorem artystycznym Opery w Akwizgranie, Orkiestry Symfonicznej w Bochum oraz kanadyjskiej Art Centre Orchestra w Ottawie. Z tym ostatnim zespołem odbył tournée po Ameryce Północnej, którego ukoronowaniem był występ w Carnegie Hall w Nowym Jorku. Dyrygował czołowymi orkiestrami świata, takimi jak: Filharmonicy Berlińscy, Orchestre National de France i innych. Koncertuje w wielu miejscach od Irlandii po Amerykę Południową i Japonię. W Polsce występował z Orkiestrą Filharmonii Krakowskiej, Orkiestrą Filharmonii Poznańskiej i Orkiestrą Filharmonii Narodowej. W latach 2001-07 pełnił funkcję dyrektora artystycznego Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach.

17 kwietnia 2011 roku, godzina 20.00
Kościół p. w. Świętej Katarzyny
ul. Augustiańska 7
Kraków

Dodaj komentarz