• 2011-04-13

Life in 3D. Art Terrarium

14 kwietnia 2011 r. o godz. 18.00 w Sali Głównej BWA Galerii Sztuki w Olsztynie odbędzie się wernisaż wystawy sztuki użytkowej Life in 3D. Art Terrarium. Wystawa czynna do 26 maja 2011 r.

Piotr Paszkiewicz „Erythrocyte”, 2010, 200 x 60 cm

Piotr Paszkiewicz „Erythrocyte”, 2010, 200 x 60 cm

Life in 3D. Art Terrarium to prezentacja współczesnego polskiego designu, prace rodzimych projektantów, które można było oglądać na najważniejszych światowych targów designu.

Projekty wyselekcjonowane do wystawy obrazują nasze codzienne życie w trzech wymiarach. Artyści potraktowali temat w przeważającej części z lekkością, grą i żartem, często z dystansem do tradycyjnych form przyjętych w designie czy funkcji, z jakimi kojarzymy znany mebel. Bawią się materiałem, prostym, dostępnym, typu drewno, filc, papier, tworząc fantastyczne przedmioty czasem z pogranicza sztuki, zachęcając do indywidualnego ożywiania swojego najbliższego prywatnego otoczenia. Inspiracją dla młodych twórców były m.in. ekologiczne przesłania wykorzystania wtórnych materiałów, rozwiązania energooszczędne, tradycja polskiego zdobnictwa ludowego.

Life in 3D. Art Terrarium to ludzka przestrzeń życiowa zamknięta w terrarium, w którym prawidła ustala sztuka. Widz wkraczając w architekturę ekspozycji może obserwować, ale jednocześnie jest obserwowany, gdyż staje się uczestnikiem interaktywnej gry. W półmroku sali widz spotyka podświetlone i częściowo przeszklone symboliczne terraria wydzielające poszczególne mieszkalne sfery prywatnego codziennego życia: sypialnię, kuchnię, jadalnię, salon, bawialnię. Każdy pokój jest inny, ma swój indywidualny charakter. Wszystkie wzory są w swoim „naturalnym środowisku” – książki na półkach, plakaty na ścianach, ceramika w kuchni, oryginalny mebel w salonie czy w jadalni.

Kurator wystawy: Ewelina Bobińska

Architektura wystawy, logotyp, scenografia multimedialna: Cezary Koczwarski.

Grzegorz Cholewiak, „Kvadratt”, 2009, multiplikowalny mebel modułowy, tektura falista, 40x40x40 cm Ø 36 cm

Grzegorz Cholewiak, „Kvadratt”, 2009, multiplikowalny mebel modułowy, tektura falista, 40x40x40 cm Ø 36 cm

Wystawie towarzyszy dwudniowa konferencja o zasięgu ogólnopolskim pt. Markowe Miasto Olsztyn. Tematyka spotkań: Miasto jako produkt na rynku; Design w przestrzeni miejskiej; Kultura przestrzeni publicznej. Konferencja odbędzie się w ramach finisażu wystawy 25 – 26 maja 2011 r.

Life in 3D. Art Terrarium
wernisaż: 14 kwietnia godz. 18.00
wystawa czynna: 14 kwietnia – 26 maja 2011 r.

BWA Galeria Sztuki w Olsztynie
Al. Marszałka J. Piłsudskiego 38
10-450 Olsztyn

Dodaj komentarz